Металургията се пренасочва към скрап, засега няма недостиг

Когато няма първични метали, се използва по-голям процент метален скрап. Това е основният проблем, който среща и черната, и цветната металургия в България и в Европа в момента, каза пред БНР председателят на УС на Българската асоциация на металургичната индустрия Антон Петров.

По думите му проблемът не е толкова в липсата на суровини, към момента няма сериозна липса. По-скоро има пренасочване към използването на вторични суровини, на скрап, което води до неговия недостиг.

„Конкретно в България нашата металургична индустрия в лицето на „Стомана“ – Перник е отдавна пренасочена и работи само на скрап, което е и бъдещият, екологичен начин на производство на стомана“, поясни Петров.

Изпълнението на договорите е сериозен проблем – не само на съществуващите, но и на бъдещите, защото има страх от поемане на нови дългосрочни задължения заради липсващата яснота какво ще се случи.

А в металургията договорите са 2-3-5-месечни напред. Самият цикъл на производство не е кратък и това е голям риск. Ако погледнем баланса, голяма част от българските потребности е внос, подчерта Антон Петров. Той посочи обаче, че ограничаването на свободната търговия към днешна дата е неприложимо.

Металургичното производство е енергоинтензивно, в себестойността на продукцията от 20 и 40% е стойността на влаганата енергия.

Високата цена на енергията е изключително тежък фактор, който може да ни направи на моменти неконкурентноспособни, коментира Петров.  

Според него идеята за масово налагане на форсмажор е нож с две остриета и може да доведе до „сериозно разбъркване на пазара и злоупотреба с това понятие“. Той апелира да не се правят подобни екзотични предложения, за които по думите му не са достатъчно претеглени вредите и ползите за икономиката.

https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!