Пиесата „Методът Грьонхолм“ на каталунския драматург Жорди Галсеран Фере е най-новото заглавие в афиша на Старозагорския театър „Гео Милев“. На 9 и 14 март са двете премиери на спектакъла.
Авторът Жорди Галсеран Фере е каталонски драматург, сценарист и преводач, добил световна известност с блестящия си трилър. Това е разказ за погазването на всички морални норми в името на кариерата, пише theatro.bg.
Шведски психолог е разработил специална процедура за подбор на персонал, наречена на негово име – “Методът Грьонхолм”. В стерилното пространство без изход на голяма транснационална компания се срещат четирима кандидати за добре платена длъжност. Вместо обичайното събеседване обаче им предлагат странна игра. Невидимият шеф им поставя задачи, коя от коя по-нелепи и подозрителни, тласкайки конкурентите в битка на живот и смърт.
Зловещият офис-трилър е блестящо написан и безпощадно разголва съвременните отношения между героите, обсебени от страстта към парите и високите постове. Пиесата на каталунския драматург Жорди Галсеран е жанрова смесица от интелектуален трилър и психологическо криминале – нещо като риалити шоу, нещо като сложен шахматен ребус, нещо като нищо на света и здраво държи интереса на зрителя, като непрекъснато провокира любопитството му какво ще се случи в следващия миг.
Според критиката „Методът Грьонхолм“ е бляскав комедиен офис-трилър, изобличаващ порочните взаимоотношения между големия бизнес и малкия човек, готов да жертва морала заради кариерата и доброто заплащане. Името на пиесата е заимствано от специална техника за подбор на персонал, разработена от шведски психолог. Четиримата персонажи кандидатстват за високоплатена работа в огромна международна компания. Те обаче няма да минат през стандартно интервю. Затворени в стерилното пространство на офиса, ще бъдат подложени на серия от психологически задачи, всяка следваща от които е по-трудна и предизвикателна. Крайната цел е да бъдат разкрити слабостите на всеки от кандидатите и да се разбере какво е отношението им към компанията.
Действието преминава през много неочаквани обрати и през цялото време държи зрителя в напрежение. Кой от тях ще получи желаната позиция? Отговорът на този въпрос е много по-неочакван, отколкото някой може да предположи…
„Героите играят помежду си, а пиесата – със зрителите. Декорът е игрална дъска. Задават се правилата. Вкарват се препятствия. Играчите разгръщат стратегии. Единствената цел е да се спечели. Но за да бъде наистина интригуваща играта, много е важно да се определи залогът. Едно е да проиграеш двайсет евро, друго – живота си.“ Това казва Жорди Галсеран за „Методът Грьонхолм“, пиесата, с която се прочу по цял свят.
Авторът уточнява собствения си залог в едно интервю: „Моят начин да разбирам живота и писането е през чувството за хумор. Плашат ме хората, които приемат всичко сериозно… Моите пиеси обичайно се движат по ръба на бръснача. Смехът и крясъкът са съседи. Идете на кино да гледате филм на ужасите и ще видите, че половината публика се хили, другата половина панически крещи. Това са две твърде близки реакции. И двете зависят от изненадата…“