Снимка: Unsplash.com |
Инфлацията в САЩ достигна най-високото си ниво от 1981 г., показаха данните в петък миналата седмица, предрешавайки решението на Федералния резерв за по-драстично повишение на лихвените проценти в сряда. В резултат американските борсови индекси се сринаха в петък и понеделник. S&P 500 спадна с 2,9% и 3,9% в двете последователни търговски сесии, попадайки на територията на мечи пазар за първи път от началото на пандемията през март 2020 г. Към момента на затваряне на пазара в понеделник индексът бе спаднал с 22% от предишния си връх на 3 януари.
На фона на продължаващите проблеми по веригата на доставки, проточилата се война в Украйна и засилващата се инфлация въпреки агресивните действия на централните банки, инвеститорите нямат особена надежда, че този мечи пазар ще бъде толкова кратък и (относително) безболезнен, колкото този, предизвикан от пандемията от Covid-19 през 2020 г. Тогава S&P 500 достигна дъното си само 33 дни след предишния си връх, което го превърна в най-краткия мечи пазар в историята.
След забележителната бича серия, при която инвеститорите до голяма степен не бяха притеснени от продължаващата пандемия, сега нарастващата инфлация, руската инвазия в Украйна и проблемите с глобалната верига за доставки хвърлят голяма сянка върху икономическите перспективи, като потискат оптимизма и подхранват опасенията за продължителна рецесия, която се задава на хоризонта.
Както показва графиката, мечите пазари, за щастие, не са ежедневие, като последният е едва четвъртият през 21-ви век.
Прегледът на миналите мечи пазари чак до 70-те години на миналия век показва, че нещата може да се влошат, преди да се подобрят. По време на предишните седем мечи пазара S&P 500 спада средно с 38%, преди тенденцията да се обърне, и често минават години, преди индексът да възстанови всичките си загуби и да се върне към предишния си връх.