„София повтаря модела, който в момента е в държавата, обясни тя. – Цялата държава през 2017-а има сериозен проблем по отношение на усвояването на европейски средства. Това означава, че има огромна липса на административен капацитет за усвояване на фондовете. Освен това, не е добре направена конкурсната документация. Има явно класиране на не най-добрите кандидати, което води до многократни съдебни обжалвания и до невъзможност да бъдат започнати обекти, както и невъзможност за подготвяне на техническа документация“.
[ad id=“263680″]
Милка Христова даде пример с планирания вече няколко години поред ремонт на столичната улица „Граф Игнатиев“. „За трета година се отлага, сега е планиран в бюджета за 2018-а, каза тя. – Ако някой си направи труда да погледне инвестиционната програма и да я сравни с поименните списъци на обекти, ще види, че едни и същи обекти се повтарят всяка следваща година и се отчитат всяка следваща година, а реално нищо не се прави“.
[ad id=“225664″]
Според заместник-председателя на СОС, проблемът с Инвестиционната програма не е само в това, че е изпълнена на половина. „Това, разбира се, означава неремонтирани улици, непостроени детски градини и спортни бази, обясни тя. – Проблемът е в лошото качество на изпълненото. За съжаление, София вече е емблема на зле свършена работа. Няколко ремонта на столични улици и булеварди станаха нарицателно за лошо качество – „Дондуков“, „Шипченски проход“, „Витоша“, НДК. А некачественото изпълнение на ремонтите означава само едно – пилеене на публичен ресурс“.