Ирина Дмитриева е рускиня, противничка на режима на президента Владимир Путин. Още в началото на инвазията на Русия в Украйна тя преценява, че за нея животът в Москва става опасен.
Тя е активна опозиционерка с ясна позиция срещу Путин – участва в демонстрации, пише протестни статии и статуси в социалните мрежи. По-големият ѝ син, също опозиционер, живее в Украйна. Самата Ирина е наполовина украинка, което допълнително утежнява положението ѝ в Русия.
„Преди войната опозиционната дейност беше възможна, но след това тя стана опасна и свързана с наказание – затвор или смърт“, казва Ирина, която в Москва е актриса, театрална режисьорка и преподавателка по изкуства.
Затова още в началото на март 2022 г. заедно с 13-годишната си дъщеря Марфа идва в България. Момичето е болно от муковисцидоза – тежко и нелечимо генетично заболяване. То се нуждае от постоянен прием на поддържащи медикаменти, които майката се опасява, че в Русия вече няма да може да получава.
„Ако се върна в Русия, рисковете от лишаването ми от свобода ще се отразят пагубно на живота на детето ми“, казва тя.
В България Ирина и Марфа търсят закрила. Но не я получават.
В тази история са замесени Държавната агенция за бежанците (ДАБ), Административният съд в София-град (АССГ), Върховният административен съд (ВАС), съдбите на една жена и едно дете.
Измерено във време, това са две години и половина – безизходица, в която Ирина не може да започне работа, а дъщеря ѝ – да бъде изследвана и лекувана адекватно.
И това не е краят. Предстои или обжалване, или решение – топката е у ДАБ.
Как става това?
Как ДАБ разделя майка от дъщеря
След пристигането си в България – през март 2022 г., Ирина подава молба за закрила за себе си и дъщеря си в Държавната агенция за бежанците (ДАБ) – орган към Министерския съвет, който отговаря за това.
До разглеждането на молбата агенцията стига чак през септември, като решава да раздели искането на майката от това на дъщерята. Защото детето междувременно е навършило 14 години – определената според ДАБ възраст, в която следва да раздели производството.
„Това не е правилно, защото детето няма и няма как да има своя бежанска история, то следва бежанската история на майка си. А майка ѝ е – доказано и в производството – руска опозиционерка“, казва адвокатката на двете Деница Любенова.
„По закон тези молби трябва да се разглеждат заедно, нищо че детето е навършило 14 години. Разделянето нарушава личния му интерес, такъв какъвто той е защитен включително от конвенцията за правата на детето“, добавя адвокатката.
Но ДАБ не мисли така. След като разглежда поотделно молбите на Ирина и непълнолетната Марфа, институцията им отказва бежански статут. Не вижда причина двете да не се върнат в Русия.
„ДАБ е структура, чиято основна цел е да овладее потока от бежанци и изглежда, че има някакво вътрешнополитическо решение за руските бежанци. Няма как по друг начин да се обяснят подигравателните интонации в текстовете за отказ, където всеки бежанец е разглеждан като лъжец, който се е възползвал от войната“, казва Ирина.
„Хората губят всичко, което са имали, и това се тълкува от ДАБ като хитър план за подобряване на условията им на живот. На всеки бежанец се предлага да се върне, да влезе в затвора и след това да подаде молба за международна закрила“, добавя тя.
Историята на Ирина не е единствената такава. През октомври миналата година тя участва в протест пред Министерския съвет заедно с други руснаци, на които ДАБ отказва убежище. Само преди дни България даде бежанска закрила на само един член на семейство, застрашено от политическо преследване в Русия и Беларус.
ДАБ да преразгледа решенията си
Следват повече от две години съдебни дела, като делото на Марфа върви със закъснение от това на майка ѝ.
Двете обжалват отказа на ДАБ за закрила, както и разделянето на молбите им пред АССГ. Съдът решава в тяхна полза, ДАБ обжалва, а ВАС потвърждава решението на първата инстанция. Решението му е окончателно, но не и за двете.
Поне едно решение обаче е окончателно – че разделянето на молбата на детето от тази на майката е неправомерно.
„При предявяване на молбата за международна закрила дъщерята е била малолетна, поради което така подадената молба не следва да се разделя изкуствено, независимо от настъпилата промяна в правното й положение (от малолетна е станала непълнолетна – бел.ред.)“, се казва в решението на ВАС по делото на Ирина.
Съдът посочва, че бежанската история на Марфа е неразривно свързана с тази на нейната майка, която изрично декларира, че част от проблемите за връщането ѝ в Русия са свързани именно със заболяването на дъщеря ѝ и вероятността да бъде спряно нейното лечение.
ВАС заключава, че разделянето на производствата „е съществено процесуално нарушение, ограничаващо правото на защита и на двете лица“.
Освен това и двете съдебни инстанции приемат, че решението на ДАБ е в нарушение и на Закона за убежището и бежанците, и на европейска директива за предоставяне на международна закрила.
Решението на последната съдебна инстанция за Ирина е окончателно и не подлежи на обжалване. Според него ДАБ трябва задължително обедини молбите на майка и дъщеря и да да преразгледа решението си да им откаже бежански статут.
Но ДАБ не го прави – от юли 2023 г. досега. Институцията изчаква последната съдебна инстанция да се произнесе и за Марфа. Делото още не е приключило, но преди дни ВАС излезе с определение по него – то оставя без разглеждане жалбата на ДАБ по решението на АССГ, и осъжда агенцията да плати разноските на Марфа за адвокат. Определението може да се обжалва.
И сега какво?
Лутане без надежда за изход
ДАБ е длъжна, според решението на съда, да събере производствата на майката и дъщеря и да разгледа заедно молбата им за закрила. Тоест, да започне процедурата отначало и евентуално да ги остави още две години и половина в безизходица.
„Не се знае обаче дали сега вече – когато Марфа е на 16 години, ДАБ няма да има наистина основание за разделянето на производството на двете и дали няма да го направи“, казва Деница Любенова. „ДАБ може да увърта до безкрай.“
Агенцията би могла и да обжалва решението на съда, че трябва да преразгледа отказа си за предоставяне на бежански статут на Марфа. Няма срокове за това.
Делото е в съдебна фаза и ДАБ не може да го коментира, казаха пред Свободна Европа от агенцията за бежанците. На този етап ДАБ не може да каже и дали ще обжалва определението на ВАС по делото на Марфа.
„ДАБ не изпълнява съдебни решения на ВАС. Причината за отказа за бежански статут, която агенцията изтъква, е че Русия е правова държава, където мога да се върна и животът ми няма да бъде застрашен. Или те не познават реалната ситуация в Русия в момента, или просто не искат да я знаят“, казва Ирина.
Дори кучетата имат паспорт, въпреки че не е необходимо да си намерят работа
„Очаквах държавният орган да изпълнява решенията на съдилищата. Но, както се оказва, в държава от ЕС се случва така, че няма срокове за изпълнение на решенията на ВАС, нито срокове за обжалване. Сега просто не знам какво да очаквам“, добавя тя.
След окончателното решение на ВАС Ирина би могла да получи статут на бежанка още в средата на миналата година, съответно – и документи за самоличност.
„Животът без документи е труден за всеки. Дори кучетата имат паспорт, въпреки че не е необходимо да си намерят работа или да имат банкова сметка“, казва Ирина.
В момента Марфа приема скъпоструващ целеви медикамент, който ѝ дава възможност да живее. Без статут на бежанка обаче тя не може да се подложи на изследвания в друга държава, където системата за подпомагане на такива пациенти е по-развита.
Ирина не иска да отговори на въпроса дали след всичко това все още иска да остане в България.
„Лично аз мога да живея в България, а животът на дъщеря ми пряко зависи от нивото на съвременната медицина в страната. Това е всичко, което мога да кажа“.