Камиони са отклонявани към определен платен паркинг на границата с Румъния.
Вероятно сте чували това изречение и преди. От години има шофьори, които сигнализират за проблеми по български гранични пунктове. От тази практика печелят хора и фирми, на които държавата в миналото е делегирала контрола и над други печеливши дейности на границата.
Но сега има една разлика – България вече е в Шенген. Румъния също. Преминаването между двете държави следва да е свободно. На границата все още има проверки, но те са за малка част от преминаващите. Опашки няма. Но шофьорите пак са отклонявани. Печелят същите хора и фирми.
На 3 януари Нова телевизия излъчи репортаж, който показа как хора спират камионите преди границата с Румъния при Русе и искат от тях да покажат номер от т.нар. виртуална опашка. Такъв номер може да се вземе от платен паркинг, управляван от частна фирма. А хората, които спират камионите, са служители на тази фирма.
Това се е случвало и преди, и то не само в Русе, а и на други гранични пунктове, където паркингите за камиони работят по сходен начин.
„Виртуална опашка“
Репортажът на Нова телевизия показа, че шофьори на камиони са насочвани към платен паркинг преди границата с Румъния при Русе. Там те получават номер за т.нар. виртуална опашка – система за управление на трафика, която предвижда всеки шофьор да получи номер и да изчака да дойде неговият ред да премине граничния пункт.
Опашката се администрира от фирмата, която управлява паркинга.
Видеото показва спор между служител на паркинга и шофьор.
„Ела, дай си номерчето, и влизаш без проблем“, казва служителят.
„Ние сме от снощи в Шенген, а аз трябва да ходя по паркингите да се регистрирам“, отговаря шофьорът.
България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското пространство на 1 януари и така отпаднаха задължителните гранични проверки.
Проверки на границата между двете държави все още има, но те се извършват не за всички преминаващи, а на случаен принцип.
На „Дунав мост“ при Русе от общо четири трасета за камиони, две вече са за свободно преминаване, а другите две при необходимост ще се ползват за проверки, съобщи областната администрация. Тя добави, че се очаква проверките да са за между 5 и 10% от преминаващите, най-вече за камиони от страни извън ЕС.
След репортажа на Нова телевизия, колата с хората, които спират камионите и им искат номер от опашката, е била премахната, съобщи областната администрация в Русе.
В понеделник кметът на Русе Пенчо Милков и областният управител Драгомир Драганов казаха, че виртуалната опашка вече ще работи само при засилен тежкотоварен трафик. При липса на опашка, камионите ще минават през граничния пункт, без да се регистрират във виртуалната система на буферния паркинг, добавиха те, цитирани от БТА.
Но в сряда започва нов етап от ремонта на „Дунав мост“ и се очаква това да създаде задръствания. Министърът на вътрешните работи Атанас Илков каза пред бТВ в неделя, че това може да доведе до възобновяване на виртуалната опашка.
„До момента, в който се възстановят отново ремонтните дейности. Тогава ще възстановим отново този ред“, каза Илков.
Това не са първите сигнали, че шофьори са отклонявани към паркинга в Русе. Разследване на неправителствената организация Антикорупционен фонд (АКФ) още през 2023 г. показа такава практика.
Паркингът в Русе работи от 2023 г. Той е изграден върху общински имоти, но е управляван от частна фирма, която печели от дейността му – „Тир Паркинг Русе“. Същата фирма е получила от Община Русе правото да управлява и т.нар. виртуална опашка.
Получаването на номер за опашката е безплатно, но за престой на паркинга се плаща – 15 лева за български и 25 евро за чуждестранни превозвачи. Местните власти казват, че плащането за паркинг не е задължително условие за получаване на номер за опашката.
Но разследването на АКФ показа, че шофьори на практика са били задължавани да минават през паркинга. Превозвачи от Румъния също са сигнализирали за подобна практика, и то не само в Русе.
Подобни буферни паркинги има и на границата с Румъния при Видин, както и при Капитан Андреево и Лесово на границата с Турция. Сигналите за принудителното им ползване се повтарят, а следите на собствеността във времето водят към едни и същи хора и фирми, на които държавата е делегирала контрола над печеливши дейности на границата.
Кой печели
Паркингът в Русе е собственост на дружеството „Тир Паркинг Русе“. В него 40% от собствеността се държат от фирма на Анелия Лазарова, която е и управител на дружеството. Останалите 60% са на две фирми, чийто управител е Емил Хърсев – финансист и бивш подуправител на Българската народна банка (БНБ).
Пред Свободна Европа Хърсев каза, че фирмите, които представлява, имат „единствено и само финансов интерес“ и не са ангажирани пряко в организацията на работата на „Тир Паркинг Русе“.
Изпратихме въпроси и до „Тир Паркинг Русе“, но до публикуването на текста не бяха получени отговори.
Фирмата не е подавала годишен финансов отчет и не е ясно какви приходи и разходи има.
Хърсев, чрез друга своя фирма, има участие в дружеството „Ай Би Ти Ти“, което е собственик на паркингите на граничните пунктове „Капитан Андреево“ и „Лесово“.
Другата фирма, която има дял в „Ай Би Ти Ти“, е собственост на Размиг Чакърян, известен с прякора Ами.
Разследване на сайта BIRD през 2022 г. свърза Чакърян с друг случай на частна фирма, получила без конкурс контрола върху печеливша дейност на пункта „Капитан Андреево“.
Става дума за лабораторния контрол – задължителното тестване на хранителните продукти, влизащи в Европейския съюз през външните му граници. То беше възложено на частната фирма „Евролаб 2011“ без конкурс. Опитът на правителството на Кирил Петков през 2022 г. да върне дейността на държавата доведе до разкрития за заплахи и предлагани подкупи.
Разследването на BIRD откри и връзки с издирвания от Интерпол в миналото за участие в организирана престъпност Христофорос Аманатидис-Таки.
Паркингът във Видин е собственост на фирмата „Данубия логистик Видин“ на Горанчо Цветковски – македонски гражданин без друг известен опит в бизнеса. Съвместно разследване на BIRD и македонското издание Лаборатория за разследващи репортажи откри, че когато е купил фирмата, Цветковски е работел като шофьор на базирано в Северна Македония дъщерно дружество на българския „Минстрой Холдинг“ на бизнесмена Николай Вълканов.
Но Цветковски придобива фирмата от друг собственик – фирмата „Паркинг Капитан Андреево“. В официални документи тя посочва като свой адрес за кореспонденция паркинга на „Капитан Андреево“, а според разследване на Капитал дружеството е оператор на този паркинг.
През септември 2024 г. служебният премиер Димитър Главчев възложи на няколко институции проверки на паркингите. Тя завърши, но не беше съобщено за открити нарушения.
Свободна Европа попита Министерския съвет какви са резултатите от проверката. Отговорът гласи, че е е препоръчано изработването на „цялостен подход за управление“ на границите и на трафика на камиони.