ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември” брой 58, 1990 г.
МОНУМЕНТЪТ И ТРЕВАТА НА ЗАБРАВАТА
ЗАЩИТЕН ЛИ Е МЕМОРИАЛНИЯТ КОМПЛЕКС „БРАНИТЕЛИТЕ НА СТАРА ЗАГОРА” ОТ ОБЩЕСТВЕНОТО НЕХАЙСТВО?
По време на Руско-турската освободителна война 1877-1878 г. старозагорското поле става театър на един от най-големите сблъсквания между двете воюващи армии. Военните действия при Стара Загора, Шипка и Шейново до голяма степен решават изхода на войната. Всеизвестен е фактът, че край Стара Загора получава бойното си кръщение Българското опълчение, а на Шипка и Шипка-Шейново то завоюва неувяхваща бойна слава.
На 30 юли 1977 г., в чест на 100-годишнината от боевете за Стара Загора, по най-тържествен начин бе открит мемориалният комплекс „Бранителите на Стара Загора-1877 г.”. Той увековечава подвига на руските витязи и българските опълченци в чест на епичния бой за Стара Загора през лятото на 1877 г. Пряко свързан с останалите паметници в Старозагорско, той допълва разказа за събитията от Руско-турската война. Великолепните му архитектурни и скулптурни качества го нареждат сред едни от най-хубавите паметници в България. Издигнат в крайградския парк „Българско опълчение”, той е не само място за поклонение, но и любим кът за отдих на старозагорци.
Първоначалният замисъл на строителството не е изпълнен изцяло. Независимо от това в този вид паметникът узаконява отколешната мечта и волята на старозагорци за поклонение пред светлата памет на героите. Сега пред 113-годишнината от боевете за Стара Загора тази светиня, където се покоят и костите на защитниците на Стара Загора, е в крайно тежко състояние. Необходимо е всички осветителни тела покрай стълбището да се подменят. Тревата по монументалното стълбище е изместила част от плочите, а чугунените орнаменти по площадките са надигнати. Особено тягостно впечатление оставят текстовете на мемориалните стени, където са изписани имената на полковете, взели участие в боя за Стара Загора, както и паметните думи на дарителя П. Вл. Алабин при връчване на Самарското знаме и оценката на ген. Й. Вл. Гурко за героизма на българските опълченци. Около една трета от бронзовите букви, които съставят текстовете на мемориалните стени, са паднали. Многобройните дребни пластични детайли по парапетите и на самия паметник на Самарското знаме се нуждаят от периодична подмяна. Не по-добро е физическото състояние на бараките, които се използуват от екскурзоводното бюро. Покрай цялостната им подмяна се налага да се измени и режимът на водозахранване и общото поддържане на целия парк и санитарно-хигиенния възел към него.
Ясно е, че пред обществеността и властите на Стара Загора стои една важна и отговорна задача – да се запазят, възстановят и приведат в нужния вид паметникът и принадлежащият му район. Само така ще запазим за идните поколения не само посланието на нашите предци и освободители, но и нашите собствени разбирания за доближаване към вечния човешки стремеж за свобода и справедливост.
Нейчо МАРИНОВ