Русия вече не разглежда варианта да скъса дипломатически отношения с България заради изгонването на 70 представители на дипломатическата ѝ мисия в София. Това става ясно от интервю на руската посланичка Елеонора Митрофанова пред агенция ТАСС.
По думите ѝ в момента мисията в България разполага само с 23-има дипломати, 15-има от които работят в посолството в София.
„Всички те правят цялата работа – истински многостаночници“, казва Митрофанова с уточнението, че в страната има „огромен брой“ руснаци, смесени бракове и „хора, които харесват Русия“, и затова „трябва да продължим да водим хуманитарната работа въпреки всичките сложности“.
Преди месец премиерът в оставка Кирил Петков обяви безпрецедентното решение на кабинета да изгони 34 дипломати и 36 техни сътрудници заедно със семействата им заради данни, че „работят срещу интересите на България“.
Това предизвика напрежение в доскорошната управляваща коалиция, а самата Митрофанова заплаши, че ще повдигне въпроса за скъсване на дипломатическите отношения в Москва, ако София не ревизира решението си. Посолството обаче продължи да работи и след изтичането на нейния ултиматум.
„На нас ни беше много трудно. Даже самото изпращане на сътрудниците и членовете на семействата им, общо 185 души, в родината в течение на четири дни беше сложна организационно-техническа операция, изискваща многочислено съгласуване“, казва Митрофанова в петък пред ТАСС.
Тя изразява и надежда, че след предстоящите през есента предсрочни парламентарни избори България ще им „по-прагматично правителство“.
„България е членка на Европейския съюз, на НАТО, но за нея ще е сложно да изгражда своята линия на поведение. Но ситуацията ще принуди да се премине към по-прагматичен подход към много въпроси, особено свързани с икономиката“, добавя руската посланичка в София.
По време на половингодишния мандат на кабинета „Петков“ двустранните отношения с Русия се изостриха след инвазията на руската армия в Украйна. София открито подкрепи Киев и впоследствие парламентът прие решение, с което упълномощи правителството да извършва ремонт на украински военни машини.
Междувременно „Газпром“ едностранно спря да изпълнява договора си за доставки на природен газ с България, което принуди управляващите да потърсят алтернативни варианти от Азербайджан и САЩ. Освен това София и Атина форсираха довършването на газовата връзка между двете страни.