Снимка: Bloomberg LP |
Технологичният милиардер и главен изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск oбсъди позицията си за това какъв тип съдържание трябва да бъде разрешено в социалната мрежа на Twitter Inc., като заяви, че на хората трябва да бъде позволено да казват „доста скандални неща“, но че платформата не трябва да дава на тези публикации обхват.
Мъск разясни убежденията си в четвъртък по време на среща на ръководството на Twitter, на която милиардерът за първи път се обърна към служителите, откакто сключи споразумение да купи компанията за 44 млрд. долара в края на април.
Що се отнася до законна, но потенциално вредна реч, Мъск заяви пред служителите на Twitter, че на хората трябва да им бъде позволено да казват каквото искат. „Но това е различно от това Twitter да насърчава тази реч“, е казал Мъск, цитиран от CNBC.
Според Мъск Twitter трябва да даде повече пространство на хората да казват каквото си искат, стига това да не нарушава закона. Но той добави, че компанията трябва да балансира това, като се увери, че хората „се чувстват комфортно“ в услугата, защото в противен случай няма да я използват.
Служители, присъствали на срещата, твърдят пред Bloomberg, че Мъск е говорил и за възможни промени в продукта, включително за идеята потребителите да трябва да плащат, за да бъдат потвърдени акаунтите им като истински човешки потребители, чрез инструмент, подобен на абонаментната услуга Twitter Blue. Той също така е предложил Twitter да използва верификацията като начин за класиране на съдържанието в платформата.
„Всеки, който има значителен принос, няма защо да се притеснява“, добави той.
На Мъск са зададени и няколко въпроса за възможността за работата на служителите от дома, която Twitter започна да разрешава на пълен работен ден преди повече от две години. На срещата в четвъртък Мъск заяви, че приоритет ще бъде хората да работят заедно лично, но ако някой е „изключителен в работата си“, тогава е възможно тези хора да продължат да работят от разстояние.
Запитан за евентуални съкращения, той не ги изключва като възможност, заявявайки, че компанията трябва да бъде оздравена.
В същото време Мъск е заявил, че не се интересува от това дали ще бъде главен изпълнителен директор на Twitter, ако придобие оператора на социалната мрежа. Той е пояснил, че го интересува да насочи продукта в определена посока, но не държи много на позициите, които би заемал.
През последните седмици Мъск събуди опасения, че вече не се интересува от придобиването на Twitter. Първо заяви, че иска да „отложи“ сделката, докато проучи броя на ботовете в услугата, а по-късно изпрати официално писмо до ръководството на Twitter, в което заяви, че може да се откаже от сделката, ако компанията не направи повече, за да докаже размера на потребителската си база.
Той също така публично критикува продуктите, ръководителите и политиките на Twitter след сключването на споразумението за сделката, което разочарова някои служители, които се опасяват, че той не разбира сложността на управлението на голяма компания за социални мрежи.
Появата му на срещата в четвъртък беше възприета от някои близки до Twitter като знак, че Мъск е решен да завърши сделката.