С празненства в цялата страна беше отбелязан 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Името на празника беше променено в края на миналата година по инициатива на ВМРО. Преди това се казваше Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.
В София тържествената програма започна в 10.30 ч с шествие от пл. „Независимост“ до паметника на Кирил и Методий пред Националната библиотека.
В него се включиха и премиерът Кирил Петков, министърът на културата Атанас Атанасов, министърът на образованието и науката Николай Денков и други. Участниците в шествието след това поднесоха венци и цветя пред паметника.
Премиерът Кирил Петков честити датата и я определи като „най-светлия празник, който ни кара да се гордеем, че сме българи“.
„Светите братя Кирил и Методий завещаха на България най-големия и ценен дар – писмеността. Онова „А“ и „Б“, което днес ползват над 200 милиона души. Онази азбука, чрез която оставяме най-ярката следа в световната история“, каза Петков, цитиран от правителствената пресслужба.
На празника в сряда бяха отбелязани и 130 години от написването на „Върви, народе възродени“ – химна на 24 май, написан от Стоян Михайловски.
На светите братя Кирил и Методий дължим не просто нашата азбука, а нашето национално самочувствие, каза в приветствие по повод 24 май министърът на образованието и науката Николай Денков.
По думите му от общите усилия на българите днес „зависи да запазим стратегическото място на България не само в културно-историческото наследство, но и в настоящето и бъдещето на Европа“.
Президентът Румен Радев участва в официалното честване на празника в Пловдив. Той произнесе слово по време на тържеството на площад „11 май“ пред Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ и се включи в шествието по повод празника.
„Нека тачим нашата история и традиции и да не забравяме, че пътят напред проправяме ние. Затова нека днес се преклоним пред всички съвременни будители, пред нашите учители, просветители, морални и духовни стожери“, каза Радев.
Тържествата се провеждат и в други градове в цялата страна, като са предвидени множество безплатни прояви.
През целия ден в София, например, с „вход свободен“ ще работят Софийската градска художествена галерия, Регионалният исторически музей, парк-музеят „Врана“ и Зоологическата градина. Предвидени е и концерт пред Народния театър.
За първи път празникът в памет на делото на св. св. Кирил и Методий се чества по стар стил на 11 май 1851 г. по инициатива на Найден Геров в епархийското училище в Пловдив. Затова Българската православна църква почита и до днес паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий на 11 май. 24 май е обявен за официален празник през 1990 г.