Може ли бивш джихадист да защитава правата на християните? Звучи странно, но това обеща лидерът на Хаят Тахрир аш Шам – групировката, която застана начело на Сирия след падането на бившия президент на страната Башар Асад.
Няколко седмици след превземането на властта първоначалният ентуасиазъм си отива и идват въпросите за бъдещето на страната. И най-вече – ще бъде ли тя тласната към ислямски фундаментализъм, подобно на Афганистан.
Хаят Тахрир аш Шам (ХТШ) обещава образование за жените и защита на правата на всички религиозни малцинства в Сирия, независимо дали християни или кюрди. Групировката иска сваляне на икономическите санкции от Запада и казва, че няма да върви по стъпките на Кабул.
Но сирийските активисти и международната общност остават бдителни за всяка малка промяна, която би могла да върне диктатурата в страната.
Един от тревожните знаци дойде преди дни. Тогава новият сирийски лидер се срещна с германската външна министърка Аналена Бербок, а някои медии разпространиха снимка от тази среща, на която образът на жената беше замазан. Видео от срещата показва и това, че лидерът не се ръкува с Бербок, а само с мъжете, които са около нея.
Около тази история се вдигна много шум в Западна Европа, но експертите побързаха да успокоят: ал-Шараа все пак беше облечен в костюм с вратовръзка, събра ръце в знак на почитание към жената, а и държавната информационна агенция на страната пусна снимката, без да ретушира образа на Аналена Бербок. Въпреки това опасенията останаха.
Само преди дни изменения в учебната програма по история предизвикаха и друга тревога. Там думата Аллах започва да се появява по-често, като същевременно изчезва информацията за предишни божества, почитани от сирийците преди идването на исляма.
Какви сигнали дава временната власт в Сирия?
Избори след 4 години
След като ХТШ превзе властта от Башар Асад, тя поиска обединение на всички религиозни и етнически групи в Сирия.
Беше назначен преходен премиер до 1 март, а парламентът беше разпуснат. Преди дни лидерът на ХТШ Ахмед ал-Шараа за първи път каза кога биха могли да се проведат евентуални бъдещи избори – след около 4 години. Според него за съставянето на нова конституция ще са нужни две до три години.
Защо е нужно толкова много време? Според Шараа, за да се възстанови правната система на страната и да се проведе цялостно преброяване на населението.
След падането на Асад талибаните в Афганистан поздравиха ХТШ и казаха, че се надяват тя да „положи основите на суверенно и ориентирано към исляма правителство“. Именно от това се притесняват някои експерти.
Причината е, че в миналото си Хаят Тахрир аш Шам е била свързана с Ал Кайда. ХТШ е обявена и за терористична организация от ООН и САЩ.
Ахмед ал-Шараа обаче казва, че Сирия е различна от Афганистан, а самата групировка ще бъде „разпусната“ на предстояща конференция за национален диалог. Всички останали групировки, участвали в превземането на Сирия от Асад, също ще се разпуснат и ще присъединят към министерството на отбраната.
Същевременно ХТШ казва, че иска да осигури правата на всички малцинства в Сирия. За целта длъжностните лица провеждат срещи с много различни общности – от християни до кюрди, артисти и интелектуалци.
През декември подпалена елха в християнско градче в Сирия предизвика протести, а религиозен лидер на ХТШ увери, че дървото ще бъде възстановено, държейки кръст в ръката си в знак на солидарност – нещо необичайно до онзи момент.
Посланието засега е, че ХТШ иска да създаде нова Сирия с участието на всички слоеве на обществото така, че всички да имат участие в бъдещето на страната.
Права за жените и журналистите
През 2024 г. по данни на „Репортери без граници“ Сирия е на предпоследно място по свобода на словото в света, като дори Афганистан се нарежда преди нея.
Преходното правителство казва, че иска да промени и това.
„Работим за утвърждаване на свободата на печата и на изразяването, които бяха силно ограничени“ в районите, контролирани от бившето правителство на Башар Асад, казва министърът на информацията, Мохамед ал-Омар, пред АФП.
Омар казва, че ХТШ не иска да продължава практиката с наличието на медии, зависими от властта, чиято цел е да работят за нейния имидж.
Опасенията, че ХТШ ще последва примера на Афганистан и ще ограничи правата на жените засега също остават неоправдани. В интервю за Би Би Си Шараа казва, че жените ще могат да учат. В контролирания от тях през последните години град Идлиб това е факт.
Въпросът с облеклото на жените също е на дневен ред.
В края на декември искането на Шараа млада жена, която желае снимка с него, да покрие косата си, предизвика критики. Според либералите това може да е сигнал за евентуалното налагане на стриктен начин на обличане за жените. Според консерваторите, от друга страна, е „религиозно недопустимо“ мъж и жена, които не са свързани, да показват такава близост.
„Не съм я принуждавал. Но това е моята лична свобода. Искам да се снимам по начина, който ми харесва“, казва Шараа пред Би Би Си.
Същевременно в Идлиб през последните години строгите норми за облекло и поведение са отменени.
На този фон новото ръководство на страната назначи първата жена управител на Централната банка на Сирия в 70-годишната история на институцията.
Аллах в учебниците по история
Все пак едно решение предизвика безпокойство в Сирия – промяна в учебната програма. В досегашните учебници по история има препратки към управлението на бившия президент Башар Асад и баща му – Хафез. Премахването им е формалната причина за измененията. С тях обаче е предложено да бъдат премахнати и Теорията за големия взрив, и еволюцията от програмата по природни науки.
Премахват се и боговете, почитани в Сирия преди исляма, както и изображенията на техни статуи. Значението на великата сирийска кралица Зенобия, която е управлявала Палмира през римската епоха, се омаловажава.
Фразата „Защита на нацията“ е заменена със „Защита на Аллах“.
Министърът на образованието Назир ал-Кадри омаловажава този ход, като казва, че учебната програма по същество е непроменена и ще остане такава, докато не бъдат създадени специализирани комисии, които да я прегледат и ревизират.
Министърът казва, че са били коригирани „неточностите“ в учебната програма по ислямско образование, както и информацията, свързана с управлението на Асад.
За някои сирийски активисти тези промени са знак, че ХТШ може и да не изпълни обещанията си за единство в Сирия.
Няколко други хода също предизвикаха безпокойство – назначаването на няколко чуждестранни джихадисти във висшия ешелон на сирийската армия, както и назначаването на нов адвокатски съвет, без той да бъде съгласуван с общността.
На този фон чуждестранните правителства подхождат с предпазливост към новото управление в Сирия. Американски дипломати вече се срещнаха с представители на новото управление.
През изминалата седмица външните министри на Франция и Германия също посетиха страната. В изявление Аналена Бербок определи посещението си като „ясен сигнал“ – от името на ЕС – за отваряне на пътя към „ново политическо начало между Европа и Сирия“.
„Европа ще подкрепи“ Сирия в нейния преход, но „няма да финансира нови ислямистки структури“, каза Бербок.
Както САЩ, така и Европа казват, че продължават внимателно да следят ситуацията и че отмяната на санкциите и премахването на ХТШ от списъка с терористични организации зависи от по-нататъшните политически процеси в Сирия.