Нали сме в Шенген, защо пак задръствания на Дунав мост?

Три дни след пълноправното ни влизане в Шенген фирми от транспортния бранш сигнализираха за проблем при свободното преминаване през Дунав мост при Русе, съобщава Нова телевизия.

Още от първия ден на новата година се оказало, че за да преминат границата с Румъния, шофьорите трябва първо да получат номер от частен паркинг, въпреки че опашка на „Дунав мост“ няма. За да получат номерче, шофьорите плащат такса, която е различна за български и чужди камиони.

На запис от разговор, проведен на 1 януари между шофьор на тир, който пътува от Русе към Румъния, със служител на един от частните паркинги на път за Дунав мост се чува, как водачът е заплашван с полиция, ако не си вземе номерче. Случаят не е изолиран. В тази ситуация попаднали и други превозвачи в първите три дни на новата година.

„Защо е необходимо? Нали от 1 януари вече е Шенгенска зона и превозното средство преминава свободно? Имало заповед на кмета – всички превозни средства трябвало да се регистрират във виртуалната опашка. При условие че в момента няма трафик“, казва Иво Йорданов, представител на фирма-превозвач.

Преди влизането ни в Шенген номерата за виртуалната опашка създаваха ред за преминаване през границата на шофьорите на тировете, които чакаха на километрични опашки. Заедно с това преминаващите плащаха доста високи такси, затова паркингите бяха наречени златни. Това принуди транспортни фирми от съседните страни да заплашат миналата есен, че ще заобикалят България.

От началото на годината обаче опашки от камиони почти няма. Затова превозвачите недоумяват какво налага минаването им през частен паркинг за номер, с който да продължат към границата.

„Обадих се в Автомобилна администрация, а те даже не знаят за какво става въпрос. В четвъртък говорих с „Гранична полиция“ в Русе и човекът обясни, че те нямат отношение към това дали някой стои някъде извън зоната“, обясни Йорданов.

От Министерство на транспорта заявиха, че нямат правомощия за организацията и че целта на виртуалната опашка е да помага на шофьорите, а не да им пречи, обяснили пред Нова телевизия оттам.

От регионалното министерство прехвърлили въпроса съм Община Русе.

„Тир паркинг Русе“ е в урбанизираната територия на града и се стопанисва от община Русе. Законът за пътищата регламентира, че на територията на населено място организацията на движението се извършва от съответната община“, посочили в позиция от ведомството.

От екипа на кмета на Русе отговорят, че коментар по темата местната власт ще направи в понеделник.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase. https://www.dnes.bg/