Литва съобщи за повече от 116 мигранти, влезли в страната от Беларус. Властите във Вилнюс са убедени, че режимът на Лукашенко нарочно организира изпращането им, за да предизвика хуманитарна криза в балтийската държава, която е член на Европейския съюз (ЕС), пише Агенция Франс прес.
До този момент има само една държава, заподозряна в това, че използва изпращането на мигранти в ЕС, за да окаже натиск върху съюза и да постигне свои политически цели. Това е Турция, която през февруари и март 2020 г. изпрати над 10 000 бежанци, прекосили границите на Гърция и България.
Тогава Анкара открито твърдеше, че го прави заради задълбочаващия се военен конфликт в Сирия.
Що се отнася до сегашния конфликт с мигрантите между Беларус и ЕС, Литва е сред държавите, които настояват за най-строги санкции спрямо Беларус заради потъпкването на човешките права. Двете страни имат обща граница.
Последната група мигранти е преминала в Литва в събота и граничарите са успели да арестуват само част от хората – 116 души. Те не могат да кажат колко са тези, които успешно са заобиколили граничните власти.
В четвъртък и петък Литва задържа други 179 мигранти, като отново посочи, че не знае колко други са прекосили границата.
Общият брой на мигрантите, идващи от Беларус и задържани от Литва, е 938 от Нова година до днес. Това е 12 пъти повече, отколкото през цялата 2020 година.
В петък Вилнюс обяви извънредно положение в страната и обвини Лукашенко за него. Той се опитва да „превърне миграцията в оръжие, за да отслаби нашия натиск за налагане на санкции [на Беларус]“, каза външният министър на Литва Габриелиус Ландсбергис.
Според Вилнюс нещата се случват така: беларуските власти докарват мигрантите до границата, а после си затварят очите, когато хората започват да преминават в Литва.
Повечето от хората, потърсили убежище в Беларус, са иракчани. Такива са и повечето задържани от литовската полиция.
Фронтекс, който е органът на ЕС за граничен контрол, изпрати свои части в Литва, за да помогне на страната да се справи с потока мигранти.
Литва не е само критик на режима на Лукашенко и не е просто една от държавите, които се борят за по-сериозни санкции срещу Беларус. От август 2020 г. страната се превърна в център на беларуската опозиция, която беше принудена да емигрира. В Литва живее и лидерката на опозицията Святлана Тиханоуска.
През август 2020 г. Беларус проведе президентски избори, в които Александър Лукашенко се обяви за победител. Опозицията смята, че изборите са били фалшифицирани и че истинският победител е Циханоуска.
Конфликтът сложи начало на многомесечни протести, в които бяха арестувани хиляди, а повечето от лидерите на опозицията бяха изгонени в чужбина от властите.