Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group |
От днес, 2 февруари, на Българската фондова борса (БФБ) се търгува първият фонд, който пасивно следва цената на златото, съобщават от БФБ.
Фондът е създаден от управляващото дружество „Експат Асет Мениджмънт“ ЕАД, като се стреми да репликира възможно най-близко движението на индекса LME PM Price Reference Gold, изчисляван и публикуван от London Metal Exchange.
Фондът е подходящ за инвеститори, които търсят лесен достъп до финансови инструменти, следващи движението на цената на благородния метал, с цел диверсификация или хеджиране на своето инвестиционно портфолио, посочват от БФБ.
Борсовият код на Expat Gold е GLDX. Фондът се търгува в Сегмент борсово търгувани продукти на Основния пазар BSE на БФБ.
Номиналната стойност на един дял от фонда е 1 евро. Дяловете са безналични, поименни, свободно прехвърляеми. Маркет-мейкър на емисията е инвестиционният посредник БенчМарк Финанс АД. Максималният размер на спреда достига 5%. Минимална стойност на котировката в парично изражение към момента на въвеждането ѝ е евровата равностойност на 2500 лв.
БФБ припомня, че „Експат Асет Мениджмънт“ създаде и първия борсово търгуван фонд у нас – Expat Bulgaria SOFIX UCIT ETF, чийто дялове се търгуват вече 5 години на БФБ. В началото на 2020 г. дружеството листна и Expat Bulgaria Short SOFIX , който е първият „къс“ борсово търгуван фонд и следва обратното движение на индекса SOFIX.
Дружеството притежава общо 11 борсово търгувани фонда, които следват движението на индекси върху акции от региона на Централна и Източна Европа.
Златото се ползва със статут на убежище при извънредни ситуации и процеси в световната икономика. Търсенето на борсово търгувани фондове (ETF), които инвестират в злато, се е увеличило повече от три пъти през 2020 г., подчертават от „Експат“ в съобщение до медиите във връзка с пускането на фонда върху златото.
Компанията подчертава, че минималният обем на сделка с дялове на Expat Gold е 1 дял, което го прави достъпен за широк кръг инвеститори. Инвеститорите избягват и разходите и рисковете за съхранението на физическо злато, както и спестяват разходи за търговия с чуждестранни златни ETF-и.