След бурни дебати и размяна на остри реплики над половината от старозагорските общински съветници, присъствали на извънредната сесия днес, подкрепиха даването на предварително съгласие за учредяване на възмездно право на строеж на осем инвестиционни намерения, свързани с изграждането на фотоволтаични електроцентрали върху общинска земя. Зелената светлина за пет от предложенията мина на косъм при гласуване в зала. Те събраха минимума от 26 гласа „За“, докато останалите три решения получиха по-солидна подкрепа.
По време на дебатите първи думата взе председателят на групата на „Народен съюз“ Методи Пенчев, който обяви, че съветниците на формацията ще гласуват против част от предложенията. Той аргументира позицията с факта, че застъпените в инвестиционните намерения терени са последните урбанизирани общински парцели. „Тези площи имат изключително стратегическо значение. На път сме да лишим Общината от единствените урбанизирани парцели. Как ще изпълним тогава целите на интегрирания план, които приехме, когато нямаме подобни площи“, попита Пенчев. От своя страна Янко Янков (от „Истината за Стара Загора“) възрази на тезата, застъпена от председателя на „Народен съюз“ и определи като „нелепи“ опитите за бламиране на процедурата по даване на предварително съгласие за инвестиционните предложения. Той припомни, че гласуването не е окончателно и след преминаване на съответните процедури съветниците отново ще имат възможността да кажат своята дума. Янков призова противниците на инвестиционните предложения да не правят политически PR. Позицията му бе подкрепена от Боян Бабанов от ГЕРБ. Той прикани останалите старозагорски избраници да не пречат с действията на инвестиционни намерения, свързани с изграждането на фотоволтаици за производство на екологично чиста електроенергия. Подобна позиция изрази и Антон Андонов от ВМРО. В разискването се включи и Димитър Чорбаджиев от „Демократична България“, който изрази недоумение как нито едно от осемте инвестиционни намерения не се застъпва с друго. Наред с това Чорбаджиев предупреди, че даването на предварително съгласие означава, че за определен период от време Общината няма да има възможност да се разпорежда с тези терени. В спора се намесиха и съветници от БСП, които заявиха, че провеждането на извънредна сесия е възпрепятствало детайлното обсъждане на предложенията в ресорните комисии. Заради липсата на задълбочен анализ Дамян Георгиев обяви, че и групата на социалдемократите няма да подкрепи исканията.
При последвалото гласуване първите пет решения получиха изискуемия минимум от 26 гласа, 9 се обявиха „против“, а други 9 гласуваха с „въздържал се“. Останалите три предложения събраха по-солидна подкрепа и така местният парламент даде зелена светлина за стартиране на инвестиционните намерения. Съветниците фиксираха срок от до 24 месеца за всяко от тях, в който да бъдат реализирани всички законови процедури. Очаквано в самото начало на заседанието бе оповестено, че поради наличието на повече от един инвеститор за два от терените кметът Живко Тодоров е изтеглил предложенията, които ще бъдат обсъдени на редовната сесия в края на януари. Сред отложените точки е и най-голямата инвестиция, чиято предвидена площ е с размер от 1000 декара.
Живко ХРИСТОВ
Публикувано с изричното съгласие на https://starozagorskinovini.com/ .