Хората ще запомнят 50-ия парламент със скандалите, каза пред БНР политологът доц. Стойчо Стойчев.
По думите му в този парламент са се гласували законопроекти от всякакъв порядък. „Не е препоръчително един парламент, който не е в състояние да сформира устойчиво и стабилно мнозинство, да законодателства, особено по въпроси, които засягат фундаментални сфери или пренареждат фундаментално обществените отношения“, каза Стойчев.
Според политолога фрагментацията в НС не е проблем, проблемът е, че партиите не могат да формират коалиционно мнозинство, заради което не може да се излъчи кабинет, а парламентът не може да води еднопосочна законодателна политика.
Той не е съгласен с твърдението, че ГЕРБ и ДПС управляват държавата от 15 години. Приеха се доста законопроекти, инициирани от съвсем различни парламентарни групи, заложени въпреки съпротивата на ГЕРБ и ДПС, обясни доц. Стойчев.
Според него остават устойчиви електоралните предпочитания и нагласи. Той смята, че това е нещо хубаво и обясни: „Ако избирателите си променят електоралните нагласи през 2-3 месеца, това ще доведе до дестабилизация на политическата система“.
По думите му това е предупреждение към партиите, че трябва да мислят за партньорства помежду си и те да са трайни и устойчиви във времето. За него е „химера“ една партия да има мнозинство и да прави еднопартийно управление.
Доц. Стойчо Стойчев изказа мнение, че трусовете в ДПС вероятно ще доведат до електорални щети за партията. Според него обаче към момента е твърде рано, защото не се знае с какви листи ще се яви Движението на изборите и кой ще ги регистрира.
Съдебната система е тази, която трябва да отговори защо не е действала между 2021 и 2024 г., след като е имала сигнали за кредита на Румен Гайтански-Вълка, категоричен е политологът. И добави: „Нали Пеевски беше претърпял катарзис и вече бил добър, защото гласувал реформата на ПП-ДБ – казаха го от ПП-ДБ, които си партнираха в зала. /…/ Единственият, който бранеше бюджетната процедура и микрофоните в залата, беше Пеевски с Йордан Цонев. Пазеха от „Възраждане“ да не бъде изключен звукът в пленарната зала. Тогава бяха добри. В момента се оказва, че не са така добри“.
Доц. Стойчев е категоричен също, че МВР трябва да каже какво се случва с разследването на убийството на Алексей Петров. „За убийството на архитекта на сглобката никой нищо не казва и не пита“, отбеляза той. По думите му това е изключително важно. Има и други убийства през изтеклата една година, които са важни, добави той.
Според него полицейските протести и натиска са в погрешна посока. „Фиксацията в една конкретна личност винаги е било изключително голям дефицит. Не може да кажем, че имаме системен проблем и той ще се реши, като махнем един човек. Ако се постигне махането на Калин Стоянов, вероятно ще се постигне, отново ще имаме същото положение точно след 2 месеца, каквото е било и преди това, само че човекът няма да се казва Калин Стоянов, а по друг начин. Няма никакво значение кой е министърът на вътрешните работи, ако искаме да решаваме системни проблеми“, каза политологът.
„Много обрати и изненади свикнахме да гледаме в последните години. Нищо не е сигурно към момента“, каза доц. Стойчев относно сформирането на новия служебен кабинет.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase