До вратите на православния столичен храм „Преображение Господне“ изникна луксозно заведение, наречено с арабско име. То попада изцяло в имот, собственост на Българската православна църква, информира БНТ.
[ad id=“263680″]
Десетки жители на квартал „Лозенец“, където се намира ресторанта, се обявиха против решението. Когато започнал строежа, от Църквата им обяснили, че това ще е енорийски център. До преди началото на строежа това била градинка, където си играели деца, а встрани от нея имало скромно кафене.
Камелия Пасарева, жител на кв. „Лозенец“: Това беше най-прекрасното място, където през деня пенсионерите си даваха среща. За по 20 стотинки пиеха кафе през деня. Вечерно време след работа се събираха всички съседи…
Хората влезли в Църквата и попитали защо се строи ресторант вместо „енорийски център“.
Зора Нейкова, жител на кв. „Лозенец“: И един свещеник толкова грубо се държа, че ние даже влязохме в спор, но видяхме, че е безсмислено. Аз тогава попитах – „Светия синод как позволява това?“
[ad id=“225664″]
Църковният имот е собственост на Българската православна църква от началото на миналия век. През годините е разширяван и стесняван до 2014 г., когато храмовото настоятелство на църквата „Преображение Господне“ решава да отдаде под наем на инвеститори част от имота. Идеята и по документи била да се изгради енорийски център със смесено предназначение за нуждите на храма.
Любомир Дреков, кмет на район „Лозенец“ в СО: После следват няколко преработки на проекта и последната е аптеката е трансформирана в сладкоперна с кухня и пещ, зала за обучение е трансформирана в зала за раздаване на храна и хранене и последният етаж е трансформиран от зала за обучение в зала за обучение на деца от детска възраст.
Зора Нейкова, жител на кв. „Лозенец“: Не забелязвам нищо, което да показва, че това място ще обслужва социално слаби хора, много ми се искаше тук да има място където да даваме дрехи за бедни хора, да има грижа за бездомници.
Табела, че сградата ще работи като енорийски център и кухня за бедни – не видяхме. Ясно обаче личи, че това е луксозно заведение, наречено „Имарет“. Името е свързано с благотворителността, но не на християнската, а на мюсюлманската религия. По проект това място не може да извършва търговска дейност.
Любомир Дреков, кмет на район „Лозенец“ в СО: Раздаване на храна, хранене и т.н. са дейности, които БПЦ изпълнява от векове, но статута на търговските обекти е нещо съвсем различно.
Дали луксозните бутилки алкохол за стотици левове, които се виждат в двора на храма са част от бъдещата социална функция на храма? Няколко дни правихме опити да говорим с предстоятеля му – отец Василй Сарян, коментар пред камера ни беше отказан, с мотива, че не ни дължи обяснение. Днес дори бяхме помолени да напуснем храма.
Камелия Пасарева, жител на кв. „Лозенец“: Всичко със стачка ли трябва да се решава в тази държава. Администрацията къде е, която е давала разрешенията?
„Нямам представа докъде ще стигнем, това е срамота. Особено за поповете, където хората ходят и вярват“, каза местен жител.
В Библията е казано търговците вън от храма, а у нас – Софийската митрополия се самосезира по казуса, след като ги потърсихме за коментар. Обещаха бърз отговор. Проверката вече била извършена.
В Стара Загора на 31 януари предстои вземането на решение за подобен казус: