„Лека-полека отново очакванията са към нови избори“, каза пред БНР политологът Ивайло Динев.
По думите му налице е поляризация и публична вражда, които пречат на съставянето на правителство. Партиите се водят повече по общественото мнение и не се опитват да го възпитават, смята той.
Динев вижда едно решение – заради липсата на формула в този парламент, при едни нови избори повече хора да излязат да гласуват, защото сегашните негласуващи не са толкова радикално настроени.
„Негласуващите могат да предопределят много по-различна политическа карта в България“, допълни той.
Един от начините да се промени политическата ситуация е някой да реши да действа спрямо националния интерес, а не спрямо партийния, като загърби резултатите от едни следващи избори, коментира политологът.
Според него разделителните линии между партиите са в основата на политиката, но сниженият публичен дебат и начинът, по който той се случва, „води до дълбоко окарикатуряване“ и отдръпване на хората да гласуват.
По-важни ще бъдат общинските избори, подчерта Динев. Сега се намираме в цикъл, чийто край все още не се вижда. Пренареждането означава намиране на нов център на политическата карта – това вече не е ГЕРБ, но все още няма и друг, поясни той.
Според него все още сме в преходен момент: „Кога ще завърши той – един от ключовете е в общинските избори“.
Динев изтъкна още, че общественото мнение натежава „към изграждане на нова политическа система“, като натрупаното разочарование отива към нови политически сили, а партии като „Възраждане“ са част от това оформяне на новото представителство.
„Въпросът е дали на нови избори такива партии, които са радикално настроени, ще привлекат повече гласове, дали ще се появи нова политическа сила в център-лявото пространство, която да върне част от загубения вот след спада на БСП. Общественото мнение през последните 2 години показва, че има пренареждане на политическата система и търсене на нов център“, обобщи Динев.