Снимка: Bloomberg LP |
Възстановяването на германската икономика е заплашено от продължаващото свиване на глобалното предлагане и растящия брой на заразените с COVID-19, предава Bloomberg.
Ключов индикатор за бизнес доверието в най-голямата икономика в Европа на базирания в Мюнхен институт Ifo се понижи до 99,4 пункта през август спрямо 100,7 пункта през юли. Спадът е по-голям от прогнозите на икономистите.
„Съвсем ясно е, че перспективите за растежа ще трябва да бъдат ревизирани към понижение“, коментира президентът на Ifo Клеменс Фуест пред Bloomberg TV. Той допълни, че недостигът на междинни продукти не е ограничен само до полупроводниците, който нанесе удар на доминиращата в страната автомобилна индустрия.
„Има недостиг на метални продукти, на пластмасови продукти, дори на хартия. Разбира се, трябва да се отчетат ефектите и на пандемията“, допълни Фуест.
Притесненията за перспективите са изразени в момент, когато Германия се готви за избори идния месец. Победителят в тях ще наследи настоящия канцлер Ангела Меркел, която остана на власт 16 години.
Германската централна банка Бундесбанк съобщи тази седмица, че икономическият растеж тази година може да е малко под очакваните 3,7% през юни. Но според Фуест много зависи от това колко дълго ще продължи недостигът на доставки.
„Този месец забелязваме, че в промишленото производство нещата всъщност се влошават вместо да се подобряват. Ако тази тенденция продължи, това ще е основание за значително понижаване на перспективите за растеж“, изтъкна Фуест.
Нарушаването на доставките и растящият брой на заразените с коронавирус се оказват ключови предизвикателства пред световната икономика, за която първоначално се смяташе, че е оставила най-лошото от пандемията зад гърба си.
Публикувани в сряда данни показаха, че зависимата от износа икономика на Швейцария също е все по-обременена от проблемите със снабдителните вериги. Индекс на нагласите на Credit Suisse се понижи с почти 51 пункта през август до -7,8 пункта.
Допитване сред около 3 хил. германски компании миналата седмица показа, че повечето очакват проблемите пред снабдителните вериги да се подобряват догодина. Компаниите също така са започнали да прехвърлят растящите разходи за междинни продукти към клиентите, сочи допитването.
Разходите на потребителите са компенсирали част от слабостта в промишленото производство през второто тримесечие в Германия, а секторът на услугите се възстановява след разхлабването на ограниченията заради пандемията. Но заради ръста на заразените вследствие на делта варианта се увеличават притесненията и за тези сектори, отбелязва Ifo.
„Забелязваме, че в най-застрашените сектори от това развитие – туризма, хотелиерството и ресторантьорството, очакванията за идните шест месеца намаляват“, казва Фуест. „Ако повече хора се ваксинират, можем да живеем с по-висок брой заразени, но ако ваксинациите продължават да се забавят, наистина имаме проблем“, отбелязва Фуест.
източник https://www.investor.bg/…………