Служители в офиса на Twitter. Снимка: David Paul Morris/Bloomberg |
След оттеглянето на Илон Мъск от споразумението за поглъщане Twitter изпълнява своето изявление и даде технологичния милиардер на съд. Онлайн платформата обвинява Мъск в нарушаване на договора и иска да предприеме правни действия, за да го принуди да завърши покупката, се казва в исковата молба от 60 страници. Оправданието на Мъск за оттеглянето му от договорената през април сделка на стойност милиард долара е „лицемерие“, заяви Twitter.
Искът от 60 страници е подаден в съд в американския щат Делауеър, където се намира седалище на Twitter, както и на много други американски компании. Този съд често се е занимавал със сливания, от които една от страните е искала да се оттегли, пише The Wall Street Journal.
Остра критика към Мъск
Twitter атакува Мъск с остри думи в съдебния иск. Например в него се казва: „Мъск отказва да изпълни задълженията си към Twitter и неговите акционери, защото подписаният от него договор вече не отговаря на личните му интереси“. След като организира „публичен спектакъл“, за да превърне Twitter в кандидат за поглъщане, сега той очевидно вярвал, че може просто „да промени мнението си, да злепостави компанията, да наруши дейността ѝ, да унищожи активите на акционерите и да си тръгне“. Според иска Мъск е искал да се откаже от договора, защото ситуацията на капиталовите пазари е станала мрачна и стойността на дела му в Tesla, а следователно и богатството му, са намалели значително. Вместо да поеме сам разходите от този спад, както всъщност изисква споразумението за сливане, той искал да ги прехвърли на акционерите на Twitter.
При обявяването на оттеглянето си през миналата седмица Мъск се позова на загрижеността си за броя на „спам“ или „фалшиви“ акаунти в Twitter, зад които не стоят истински потребители. Twitter твърди, че техният дял от публикуваните данни за броя на потребителите е по-малко от 5%; Мъск твърди, че той може да е значително по-голям. Чрез своите адвокати той обвини Twitter в „неверни и подвеждащи твърдения“.
Twitter описва в съдебния иск тази аргументация като „лицемерие“. Преди подписването на сделката Мъск публично описа премахването на фалшивите акаунти от Twitter като причина за интереса си към платформата. Сега, след като пазарната среда се е влошила и сделката е по-малко привлекателна от негова гледна точка, той изведнъж искал доказателство от Twitter, че спамът не е сериозен проблем.
Предисторията
Искът беше очакван; Twitter вече заяви, че ще предприеме правни действия след маневрата на Мъск миналата седмица. Компанията заяви, че е решена да осъществи сделката при първоначалните условия.
Адвокатът на Мъск твърди в писмо, подадено до регулаторните органи миналата седмица, че дългогодишната оценка на Twitter за спам и фалшиви акаунти изглежда неточна и следователно може да представлява „съществен неблагоприятен ефект“.
Съгласно концепцията за „съществен неблагоприятен ефект“ купувачът трябва да докаже, че действителният бизнес на компанията се различава драстично от този, който той се е съгласил да купи. Това е висока летва, на която много малко купувачи, които са се разколебали от дадена сделка, са се позовали успешно. В заявлението на Мъск не са представени доказателства в подкрепа на твърдението му, че оценката е неточна, нито е предложено алтернативно изчисление. По-скоро адвокатът му пише: „Мъск има основание да смята“, че истинският брой на спам акаунтите е „значително по-висок“ от оценката на Twitter.
Учените, занимаващи се с данни, твърдят, че не е лесно обективно да се определи такава активност в платформа, в която ежедневно се публикуват стотици милиони туитове. Twitter е дал знак, че планира да задължи Мъск да спазва споразумението за сливане. Адвокатите на компанията заявиха в писмо, оповестено в понеделник, че намерението на Мъск да се откаже от сделката е „невалидно и неправомерно“ и че Twitter не е нарушил нито едно от задълженията си.
Адвокатите на Twitter заявиха в това писмо, че споразумението не е прекратено, банковите и капиталовите ангажименти остават в сила, и поискаха от екипа на Мъск да изпълни задълженията си. „Twitter си запазва всички договорни, юридически и други права, включително правото си конкретно да наложи изпълнението на задълженията на страните на Мъск по споразумението“, заявиха те.
Twitter многократно заяви, че си е сътрудничил с Мъск за осъществяване на сделката „в съответствие с условията на споразумението за сливане“, включително предоставяйки на Мъск достъп до сурови данни за туитовете, които се изпращат всеки ден.
Реакцията на пазарите
Според експерти по корпоративно право Twitter изглежда е в по-стабилна правна основа от Мъск, но по-големият въпрос е дали може да принуди милиардера да купи компания, която той не иска да притежава.
Въпреки че случаите на отказ от сделка не са необичайни, има няколко случая, в които разкаяли се купувачи са били принудени да осъществят покупките си. През 2001 г. Tyson Foods Inc. беше принудена да придобие месопреработвателното предприятие IBP Inc., след като първоначално се опита да се откаже от сделката.
Финансовите пазари този път са по-скоро скептични. Във вторник цената на акциите на Twitter беше около 34 долара, което е далеч от цената от 54,20 долара за акция, договорена с Мъск. В следборсовата сесия обаче ценните книжа поскъпнаха с 1,5%.