Делото срещу бизнесмените Атанас и Пламен Бобокови е прекратено и върнато на прокуратурата.
Станалият известен като „Боклукгейт“ съдебен процес е спрян заради „неясноти и нарушения във внесения обвинителен акт, които пречат на защитата на подсъдимите“. Това гласи окончателното определение на апелативния съд в София, цитирано от „Медиапул“.
През февруари 2021 г. Специализираната прокуратура внесе в Специализирания наказателен съд обвинителния акт срещу братята Атанас и Пламен Бобокови, бившия зам.-министър на околната среда Красимир Живков и още трима души. След закриването на спецсъда, материалите бяха прехвърлени в Софийския градски съд.
Според разследването Бобокови са се възползвали от схема за незаконно загробване на опасни отпадъци чрез фиктивни дружества, които са имали отношения с дъщерната фирма на компанията им „Монбат“ – „Монбат Рисайклинг“.
Атанас Бобоков и Красимир Живков са посочени като ръководители на организирана престъпна група. Двамата са обвинени, че за около 5-годишен период са извършили престъпление по служба, лъжливо документиране, незаконно загробване и превоз на отпадъци.
Атанас Бобоков е подведен под отговорност и за укриване на данъци в особено големи размери, а бившият зам.-министър – за „престъпление против народното здраве и околната среда“. Пламен Бобоков първоначално беше обвинен единствено за участие в престъпната група.
Атанас Бобоков прекара няколко месеца в ареста. Междувременно срещу брат му бяха образувани и други разследвания – за незаконно държане на ценности, по което беше оправдан, и за получаване на информация от сводката на служба „Военно разузнаване“.
По делото срещу Бобокови за боклука прокуратурата е внесла обвинителен акт от близо 1000 страници, става ясно от определението на съдийския състав Калин Калпакчиев, Весислава Ивановa и Величка Цанова, цитирано от „Медиапул“.
Въпреки големия му обем обаче обвиненията остават неясни и не са посочени ключови подробности относно предполагаемите престъпления.
„Обемът на обвинителния акт е в размер на 924 страници, от които обстоятелствената част и диспозитива са изложени на 624 страници. В този значителен и труден за възприемане обем се съдържат множество излишни повторения, които не служат на разумно обоснована цел“, пише в определението за прекратяване.