Предложението е във фитнеси, басейни, SPA центрове, спортни зали и клубове не може да има групови занимания. Ще бъдат позволени само индивидуални посещения, като капацитетът на заетост трябва да е 30%, но може да бъде увеличен до 50%, ако всички спортуващи и работещи имат зелен сертификат..
Според нея груповите занимания, където хората тренират при спазване на капацитета на помещението, при спазване на необходимата дистанция, по нищо не се различава от това хора да тренират самостоятелно в една фитнес зала.
„Нашите искания са да спрем да гледаме на фитнеса като нещо, което е опасно, защото то не е. Няма никакви доказателства, че във фитнес центровете хората се заразяват повече и по-често, а точно обратното. И в тази ситуация е особено необходимо хората да се грижат за себе си и да повишат имунитета си. Време е да спрем да затваряме или да ограничаваме фитнесите, защото не можем да измислим други мерки, които да бъдат работещи. Тези не са“, допълни Чернева.
Тя изтъкна и това, че фитнесите така или иначе имат малко посещения, защото спортната култура у нас не е на достатъчно високо ниво.
„Ще ми се да помоля здравните власти, когато изготвят мерки, касаещи определен бизнес, да търсят съдействие от бизнеса, за да можем заедно да формулираме логични и ефективни мерки. Такива, които да работят в посока ограничаване на разпространението на Ковид-19. Вчера изпратихме имейл на доц. Ангел Кунчев. Надявам се, че той ще намери време да го прочете“, сподели зам.-председателят на БАЗФ.
И добави, че немалко от колегите й вече са затворили врати и не могат да си позволят да рестартират работата си.
„Не бива да пренебрегваме факта, че едно такова затваряне и едни такива мерки не само влияят върху нашия бизнес, но индиректно внушават на хората, че фитнесите са някакви опасни съоръжения, на които е опасно да се ходи. Навикът за спорт бавно и трудно се формира, но много бързо се губи. Повече от година работим в ситуация на Ковид, нищо ново в това отношение няма как да измислим“, категорична е Радка Чернева.
Тя коментира и темата, могат да работят с по-голям капацитет, ако персоналът е ваксиниран или клиентите предоставят „зелен паспорт“.
„Това означава, че ще работим или с още по-малък брой клиенти, или да отнемем възможността на хората, които нямат „зелен паспорт“, да се грижат за себе си. Някои колеги успяха да се възползват от помощ от държавата, а други – не“, обясни Чернева.