Правителствата на България и Северна Македония проведоха съвместно пленарно заседание в София. След неговия край те подписаха и три меморандума, които целят да задълбочават сътрудничеството между двете държави в сферите на земеделието, транспорта и развитието на малките и средните предприятия.
Заседание е част от усилията на двете правителства да постигнат напредък в преговорите за вдигане на българското вето над евроинтеграцията на балканската страна.
Българският премиер Кирил Петков определи постигнатото във вторник като „много добре свършена работа“.
„Тези меморандуми имат един основен краен резултат и това е икономическото развитие на целия регион. Икономическо развитие, което и гражданите на Северна Македония, и гражданите на България ще усетят с измерими подобрения на стандарта на живот“, каза Петков по време на съвместната му пресконференция с македонския премиер Димитър Ковачевски.
„Това е примерът за новия подход, който ние даваме, с нова енергия и реални резултати“, допълни Петков.
Първото споразумение, което двете страни подписаха, е в областта на земеделието, аграрните науки, селските райони и горското стопанство. Документът предвижда задълбочаване на сътрудничеството между двете държави чрез обмен на научна и техническа информация, споделяне на добри практики, разработване и изпълнение на съвместни научноизследователски проекти и трансгранично сътрудничество в областта на селските райони. Българската страна се ангажира и да споделя своя опит по отношение на прилагането на Инструмента на ЕС за предприсъединителна помощ.
Второто споразумение е Меморандум за разбирателство за развитието на жп връзка „София-Скопие“. Той предвижда смесена група от български и македонски експерт да изготви план за развитието на жп проекта, да подготви оценка на инвестиционната стойност и да проучи възможностите за финансиране.
Третото ново споразумение между България и Северна Македония се отнася до малките и средните предприятия. Двете страни се договориха да подпомагат предприятията, които искат да инвестират или да задълбочават бизнес контактите си от другата страна на границата.
Кирил Петков коментира и работата на съвместните групи, които заседават в различни области. По думите му следващата им среща ще се проведе още следващата седмица. Историческата комисия от своя страна предвижда „поне три срещи“ в рамките на следващите четири месеца.