Палмовото масло в шоколада трябва да е до 5%, а какаото – поне 35%. Това предвижда Наредба за изискванията към какаото и шоколадовите продукти, качена за обществено обсъждане.
Ако в шоколада има вложени растителни мазнини, то това трябва задължително да се запише ясно и четливо на етикета на продукта. Слага се и ограничение за количеството на растителни мазнини в шоколадовите продукти, като то не може да превишава 5% от общата маса на крайния продукт, съобщава „Труд“.
С проекта се определят ясни изисквания и критерии към наименованията, характеристиките, състава и етикетирането на какаото и шоколадовите продукти, с което се очаква да се гарантира висока степен на защита на здравето и правата на потребителите, се посочва в мотивите към законопроекта.
Според промените наименованието “Шоколад” се използва за означаване на продукт, получен от какаови продукти и захари, съдържащ не по-малко от 35% обща суха какаова маса, от която не по-малко от 18% какаово масло и не по-малко от 14% суха обезмаслена какаова маса.
В какаото на прах трябва да има поне 20% какаово масло в сухото вещество и не повече от 9% водно съдържание, при шоколада на прах пък какаото трябва да е поне 32%, а шоколадът за напитки трябва да е поне с 1/4 какао.
Наредбата определя и какво трябва да има в десерта, за да пише на него “Млечен шоколад”. Той трябва да съдържа поне 25% обща суха какаова маса и поне 14% сухо мляко. Когато в шоколада има лешникова паста, съдържанието на лешници пък трябва да е между 15 и 40 грама фино смлени ядки на 100 г продукт, се казва в документа.
Белият шоколад ще трябва да съдържа поне 20% какаово масло и поне 14% сухо мляко, а шоколадовите бонбони с пълнеж ще могат да се означават на етикета и като пралини. Към шоколадовите продукти ще могат да се добавят други хранителни съставки, но не повече от 40% от общата маса на крайния продукт.