Снимка: Димитър Кьосемарлиев |
Парламентът прие и двата законопроекта за промени в антикорупционното законодателство, внесени от ПП и от служебното правителство.
Според приетите поправи, предложени от ПП, се разделя дейността по противодействие на корупцията и установяване на конфликт на интереси от дейността по отнемане на незаконно придобитото имущество.
Това ще стана със създаването на самостоятелна Комисия за противодействие на корупцията като колективен орган, състоящ се от председател и четирима членове, избирани от Народното събрание, а действащата КПКОНПИ се трансформира в Комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Промените на служебното правителство са свързани с Плана за възстановяване и устойчивост.
Целта на промените е създаването на ефективен орган за борба с корупцията, който да съсредоточи в себе си само онези правомощия, които пряко засягат превенцията и противодействието на корупционните престъпления. В него трябва да се концентрират анализаторски, оперативен и разследващ потенциал. Промените предвиждат тези функции да се слеят в една нова Комисия за противодействие на корупцията.
Новата антикорупционна комисия ще има разследващи функции и ще може да обжалва пред съд отказите на прокуратурата да образува досъдебно производство по изпратени от нея преписки. Комисията ще е петчленна. Съставът ще е от двама членове, избирани от Народното събрание; един, назначаван от президента, и по един, избиран от общите събрания на двете върховни съдилища – съответно ВКС и ВАС. Председателят ще е на ротационен принцип с мандат от по една година, всеки член ще е председател. Общият мандат на Комисията е 5 години, без право на повторен.