Нова ядрена доктрина. Путин разшири правилата за използване на ядрени оръжия от Русия

Нова ядрена доктрина. Путин разшири правилата за използване на ядрени оръжия от Русия

Руският президент Владимир Путин подписа във вторник указ за актуализиране на ядрената доктрина на Москва. Промените позволяват използването на ядрени оръжия в случай на нападение срещу Русия от неядрена страна, която е подкрепена от ядрена сила.

Този ход идва само няколко дни, след като американски медии съобщиха, че президентът на САЩ Джо Байдън е дал разрешение на Украйна да използва американски оръжия с голям обсег срещу Русия. Киев разполага с тактически ракетни системи ATACMS, които имат обхват от около 300 километра.

Актуализираната доктрина засяга използването на ядрени оръжия в случай, че Москва получи „надеждна информация за започване на масирана атака срещу нея и ракети, пресичащи руската граница“.

Според актуализирания документ Кремъл ще разглежда „агресията от страна на неядрена държава, но с участието или подкрепата на държава с ядрено оръжие, като съвместна атака срещу Руската федерация“. Указът на Путин обаче не изяснява дали такава агресия автоматично би предизвикала отговор с ядрени оръжия.

Освен това документът разширява списъка на държавите и военните съюзи, срещу които може да се извършва ядрено „възпиране“, както и „списъка на военните заплахи, за чието неутрализиране се прилагат мерки за ядрено възпиране“.

Преразглеждането на ядрената доктрина на Русия беше обявено от Путин на 25 септември по време на заседание на руския Съвет за сигурност на фона на дискусии около разрешаването на Украйна да нанася удари дълбоко в руска територия.

На въпрос дали промените в доктрината са свързани с информациите за променената позиция на САЩ за използване на оръжия с голям обсег от Киев, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че актуализацията е публикувана „своевременно“ въз основа на „текущата ситуация“.

Разрешението на Байдън все още не е официално потвърдено от Белия дом. Медийните съобщения за него дойдоха, след като в продължение на месеци Киев настояваше да получи възможност да обстрелва военни цели дълбоко в Русия.

Великобритания и Франция също доставиха на Украйна своите съвместно произведени ракети Storm Shadow, които имат обсег от 250 километра, но досега се въздържаха да разрешат на украинската армия да ги използва срещу цели навътре в руска територия.

Междувременно на 18 ноември германският канцлер Олаф Шолц за пореден път заяви, че Германия няма да предостави на Киев своите ракети Taurus, които имат обсег от 500 километра.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036