Тези правила са в сила от август миналата година и много хора, получаващи досега пенсия, вече няма да могат да я вземат, заради новата методика при изчисление на процента нетрудоспособност.
Хората, които са здрави пред ТЕЛК, реално остават без инвалидна пенсия – както в социален и в икономически план.
Един такъв случай е Галю Иванов е на 55 години, разказва NOVA. Преди 3 години получава първия си инфаркт, малко след като е съкратен от кораборемонтния завод във Варна. Така той стига до първия си ТЕЛК. През 2011 г. обаче, инфарктът го покосява отново и се налага да се направи стент. 13 години Галю е с инвалидна пенсия.
„Тогава беше 80% инвалид за една година, след това процентите станаха 50. Въпреки това – при 50% получава пенсия“, казва съпругата му Невяна Иванова. От ден обаче, вече няма право на нея, тъй като заболяването му – стенокардия – е предвидено като 40% нетрудоспособност в новата наредба за ТЕЛК.
Преди 3 години, когато е минавал за последно ТЕЛК – в решението е записано 51% нетрудоспособност, отбелязани са и 10% нетрудоспособност заради развит диабет.
От ТЕЛК казват, че според новата наредба, ако не присъстват поне 50 % по една от всичките 2-3 болести, оставаш без пенсия. От август разликата била, че се гледат систуалната и диастулната функция от ехографията. „Когато има диастулна дисфункция е 40%, което е нищо и няма пенсия вече, а когато и систулна – тогава може да бъде и 50, може и повече в зависимост от застоя и от сърдечната недостатъчност”, казва д-р Анелия Колева, председател на ТЕЛК.
Съпругата му споделя, че така се оказва, че той е без пенсия, макар че заболяванията нито са намалели, а са се увеличили, след установяването на захарен диабет. Лекарствата трябвало да продължава да си ги пие доживот. „Промяна той да е по-добре няма. Промяна има само, че го лишават от пенсията, поне е спокоен, че каквото и да се случи – лекарства има. Всъщност сега трябва сам да си плаща здравните осигуровки, защото те спират след като няма тоя ТЕЛК”, допълни Невяна.
Галю е притеснен, че при липсата на работа, няма да разполага с финанси да си закупи лекарства. Решението е той да се яви пред Националната експертна лекарска комисия, където да докаже, че заради заболяванията нетрудоспособността му е над 50%.