България разполага с всички съвременни лекарства за лечение на вирусните хепатити В и С чрез въвеждане на нова генерация лечение, което трае до 12 седмици, премахва болезнените инжекции и няма странични инфекции. То е за пациентите над 18 г. и е въведено през 2023 г. в страните от Европейския съюз. Страната е покрита и с Центрове за лечение – в 15 големи града.
Това каза проф. д-р Красимир Антонов, председател на Експертния съвет на Министерство на здравеопазването по Националната програма за контрол и превенция на Хепатит В и С.
Данни представиха различни експерти на конференция на тема „Национална програма за превенция и контрол на вирусните хепатити 2021-2025 г.“, посветена на елиминирането на хепатит B и С в България.
Един на четири души в света живеят с чернодробно заболяване, като една от основните причини е употребата на алкохол. България е на осмо място по консумация.
Добрата новина е, че с новата програма на Европа се полагат безплатни изследвания на хората между 40 и 65 г. на всеки пет години.
У нас вече има възможност да се лекуват и деца над 3 г. от вирусните хепатити. Предлагаме и добра диагностика. Страната ни има и добри клинични пътеки за лечение на болестите. Само проследяването на един пациент е 15 000 лв.
Голямо огнище има сред затворниците. Д-р Красимир Антонов е категоричен, че специалистите у нас не чакат и 6-месечния срок за правене не PCR тест за откриване на заболяванията, а при съмнение тестове се правят веднага, тъй като въведеният срок „противоречи на лекарската логика“. Схемата за лечение и на цироза е същата.
Доц. Тонка Върлева, надзор на Хепатит B и C, борба със СПИН и туберкулоза, смята, че епидемиологията е близка до болните със СПИН и лечението, програмите и рисковите групи са сходни. Болните от Хепатит B обаче са четири пъти повече от останалите.