Норвежци, американци, общества: 16 млн. лв. са получили НПО-та от МОН

Норвежци, американци, общества: 16 млн. лв. са получили НПО-та от МОН

Над 16 млн. лв. е дало Министерството на образованието и науката на десетки неправителствени организации по различни договори в последните три години и половина. Това става ясно от отговор на просветния министър проф. Галин Цоков на парламентарен въпрос на депутата Даниел Проданов от „Възраждане“.

Той пита с колко НПО-та има договори ведомството от 2021 г. до средата на 2024 г., какъв в предметът им на дейност, продължителността и получените по тях суми. Въпросът му е провокиран от информация в сайта на МОН, според която неправителствените организации, с които сътрудничи ведомството, са „три на брой, които са посочени като основни и занимаващи се с доброволчество – Български младежки червен кръст, Каритас София и CVS България“.

От предоставената от МОН таблица е видно, че най-голямата сума от 7.5 млн. лв. е предоставена на Българския червен кръст, който изпълнява проект в сътрудничество с Норвежката асоциация на местните и регионалните власти и социалното и здравното министерство.

Той е на тема „Иновативни модели за грижи в общността на хора с хронични заболявания и трайни увреждания“, започнал е през 2019 г. и е приключил в края на април 2024 г.

Друга голяма сума – 1.7 млн. лв. е предоставена на Сдружението на общините в България, което е изпълнявало проект заедно със същата норвежка асоциация на тема „Растеж чрез активизиране на местния потенциал“. Немалко средства са отишли и за ангажиментите на страната ни по линия на подкрепата за дейността на Българо-американската комисия за образователен обмен „Фулбрайт“, която осъществяваме по двустранно споразумение – през 2021 г. за целта са отпуснати 298 хил. лв., а през следващите години съответно 627 хил. лв., 2 млн. лв. и 1.9 млн. лв.

Националното представителство също получава по закон субсидия в размер на 0.03% от средствата за издръжка на обучението в университетите – за 4-те години от 2021 г. тя възлиза на близо 554 хил. лв. Следваща по размер сума – от 202 хил. лв., е отпусната през февруари т.г. на фондация „Красива наука“ – за подготовката и организацията на Фестивал на науката, включващ съответните фестивали в София, Варна, Пловдив, Видин, Монтана и др.

Същата фондация получава 100 хил. през 2022 г. за тогавашния Фестивал на науката в София и Варна, и 100 хил. лв. през 2023 г. – за фестивали в столицата и Пловдив.

По 100 хил. лв. е получил през 2021 и 2022 г. за дейността си Македонският научен институт, който получава субсидии от МОН съгласно закона за бюджета на България. През 2023 г. тази сума намалява до 50 хил. лв., а през 2024 г. – отново 100 хил. лв. Същата сума са получили т.г. още Тракийският научен институт и Добруджанският научен институти – съответно за проучвания и публикуване на материали, свързани с историята, културата и живота на българите от Тракия и Добруджа.

Чест получател на средства по различни проекти е и Синдикатът на българските учители. През 2021 г. той е получил 28 000 лв. за популяризиране на резултатите по европроекта „Подкрепа за успех“, 34 200 лв. – за разработване на указания за провеждане на квалификация на учителите при обучения, осъществявани от разстояние в електронна среда, както и 19 700 лв. – за обучителни семинари на 150 учители по финансова грамотност.

През 2023  г. СБУ получава и 8000 лв. за участие във формулиране на въпроси към анкети за проучване на общественото мнение по повод изготвянето на оценката на въздействието на училищния закон. По 8000 лв. получават също синдикат „Образование“, както и двете работодателски организации в образованието.

Фондация „Образователна трансформация“ е сключвала 4 пъти договори с МОН – първо през 2020 г. за 29 950 лв. – за обучение на 10 специалисти по специализирана програма за работа с деца от аутистичния спектър, след това през 2021 г. и 2022 г. съответно по 22 400 лв. и 27 000 лв. – за продължаване на обучението на въпросните 10 специалисти, които преподават в частно основно училище „Прогресивно образование“.

МОН има отношения и с Българското дружество за измерване и оценяване на образованието (БДИОО) – през 2021 г. то получава 26 000 лв. за извършване на оценка на добавената стойност на училищата чрез анализ на резултатите от изпитите по български и математика на един и същи випуск ученици, получени чрез тестове в края на два образователни етапи. За същата работа дружеството получава през следващата година 16 000 лв., а през 2024 г. – 32 000 лв.

Между 2021-2023 г. фондация „Глухи без граници България“ получава 78 хил. лв. за разработване на дигитален онлайн тематичен речник на българския жестов език в подкрепа на децата с увреден слух между 4 и 11 г., а между 2022 и 2024 г. – 71 000 лв. за провеждане на продължаващо научно изследване не лексиката и граматиката на жестовия език.

Институтът за изследвания в образованието е получил веднъж средства от МОН – 25 хил. лв. през 2021 г. за оценка на последствията от онлайн обучението върху учебния процес, учениците учителите, както и фондация „Заедно в час“, която същата година е получила 20 хил. лв. за дейности по програма „Компетентности – Модул 1“ за учители и директори за провеждане на обучения и онлайн заключителни събития за споделяне на добри практики.

Институт „Отворено общество“ два пъти е имал договорни отношения с МОН – веднъж за 34 800 лв., за обработка на данни с цел проследяване на реализацията на пазара на труда на завършилите средно образование от до 2013 до 2022 г., и втори път –  още 34 800 лв. за преглед и актуализация на Националната карта за висшето образование за 2022 г. Около 36 000 хил. през 2022 г. е получил и Институт за пазарна икономика за събиране на данни и проучване на чуждия опит по отношение на сливането на университетите, каквато идея имаше бившият просветен министър акад. Николай Денков.

Сред НПО-тата, получили средства от МОН на база договори за изпълнение на определени дейности, са още „Фондация Три“ – 23 000 лв. за дейности във връзка с организиране на форум „Образование за утрешния ден“ по европроект, сдружение „Център за образователни инициативи“ – 33 000 лв. за предоставяне на база от тестови въпроси, създадени по предмети от общообразователната подготовка за ученици от 4-12 клас по европроект „Образование за утрешния ден“, фондация „Образователно равенство аутизъм – България“ – 60 хил. лв. за организиране на три обучения на ресурсни учители, логопеди и психолози в училищата, пише Сега.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/