Няма да ядем родни оранжерийни зеленчуци през зимата заради тока

80 – 90% от оранжериите в България не са засадени със зимна продукция. Най-голямото предизвикателство за нас е несигурността, никой не знае каква ще бъде цената на енергоносителите утре и затова не можем да пристъпим към засаждане на зимна реколта. Това каза Иван Кабуров от Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция в предаването „Бизнес старт” с водещ Христо Николов.

Енергоносителите ни се увеличиха от три до четири пъти – става дума за пелети, газ, електроенергия. Себестойността на произведената продукция се увеличи около два пъти и половина, обясни Кабуров.

Голяма част от котлите в оранжериите са на природен газ и не са пригодени за алтернативни горива. Но пелетите и въглищата също са с увеличени цени от три до четири пъти. Затова сме поставени пред дилема, защото ако сега засадим, цените на енергоносителите могат да станат много по-високи впоследствие и това да ни доведе до фалити.

„По-добре да не засаждаме и да не участваме в тази кампания, отколкото да рискуваме и да фалираме”, допълни той.

Сезонът е изпуснат, каквото и да се направи, нямаме възможност за нов старт. Поне 80% от оранжериите в България, които членуват в нашата асоциация, са в това положение.

По думите му това ще доведе до повече внос от чужбина на продукти, които са третирани с недоказани препарати.

Преди предприетите действия на ГКПП „Капитан Андреево” България беше залята с много нискокачествена продукция, която беше остатък от борси, тържища и магазини в тези държави. Сега продукцията не спира да влиза, но влиза много по-качествена стока. Това си личи по борсите, тържищата и по пазарите, сподели Кабуров и допълни, че нерегламентираният внос, който идва от трети страни като Турция, Албания и Македония, поставя българските производители на плодове и зеленчуци в неконкурентна среда.

„Предлагам освобождаване за поне две години от ДДС на произведената в България продукция, за да се изсветли секторът”, призова събеседникът.

Държавата трябва да въведе конкретни регламенти за пакетажа на стоката и в контрола по веригата до крайния консуматор, подчерта още Кабуров. Това е храна, продукт, който консумираме, а никой не знае къде се съхранява и как се превозва.

Що се отнася до възможностите за получаване на качествено образование за нуждите на сектора Кабуров каза, че университетите и институтите са оставени в немилост в момента, а браншът има нужда от тях.  Има нови български сортове, които са добри, но им трябва много малко институтите да ги усъвършенстват.

Целия разговор вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

https://www.dnes.bg/