Съд в Москва осъди на 22 години лишаване от свобода журналиста Иван Сафронов. Той ще трябва да изтърпи наказанието в трудов лагер със строг режим.
Нито един журналист в Русия не е получавал толкова голяма присъда, не я е получавал и човек с друга професия, осъден по същия член на Наказателния кодекс, твърди председателят на правозащитната група адвокати Павел Чиков.
32-годишният Иван Сафронов е известен разследващ журналист, работил за вестниците „Ведомости“ и „Комерсант“. Месеци преди да бъде арестуван той постъпва на работа като съветник в компанията Роскосмос.
В понеделник той беше осъден за държавна измяна. Съдът реши, че през 2015 и 2017 г. той е предал на двама души тайни сведения за действия на руските войски в Сирия и за доставки на руско оръжие за африкански страни. Съдът се съгласи с прокурорите, които твърдяха, че получателите на тези сведения са работили за германското и чешкото разузнаване.
Тези сведения са наречени тайни, но ние ги намерихме в интернет, гласи разследване на сайта Проект, който разполага с обвинителния акт. Журналистите твърдят, че Сафронов не е имал достъп до никакви тайни.
Самият Сафронов призова съдиите да му дадат лаптоп с интернет и 5 минути работа под съдебен контрол. „Ще ви покажа, че това, което наричате тайни, е публикувано от кого ли не, и то преди датата, на която твърдите, че съм го предал аз“. Тази молба не беше удовлетворена.
Иван Сафронов е в ареста от две години, в които следователите и прокурорите му предлагаха по-ниска присъда в замяна на самопризнания. Той отказа с аргумента, че не е вършил нищо нередно. „Няма никакъв шпионаж, това е журналистика“, каза той по време на последното съдебно заседание.
Според защитата той е писал аналитични текстове, поръчани от двамата души, обявени за чуждестранни агенти. Такива текстове са писали и десетки негови колеги.
Делото се определя като абсурдно и демонстративно шито с бели конци, а присъдата – като преднамерено жестока. С тези думи я определят правозащитници, репортери и политолози, коментирали новината в ефира на телевизия „Дъжд“ (Дождь) и Current Timeл