Омбудсманът: Изравнителните сметки за парното може да са по-високи от очакваното

Омбудсманът: Изравнителните сметки за парното може да са по-високи от очакваното

Снимка: БГНЕС

Има компенсации за потребителите на природен газ за декември и януари, но хората смятат, че те не са достатъчни. Става въпрос за около 140 000 души. Това заяви пред БНТ омбудсманът Диана Ковачева.

„Тези хора поеха високата цена на природния газ още от октомври. За декември и януари те получиха фиксирани суми, които бяха приспаднати от сметките им – 26,77 лв. за мегаватчас за декември и около 42 лв. за януари. Хората се оплакват, че сумата не е достатъчно голяма и се начислява върху крайната сметка, т.е. включва се и ДДС-то“, отбеляза Ковачева.

Проблеми има и с топлофикациите в страната, тъй като шест от тях са на природен газ, но не са получили на този етап компенсации. В момента не е ясно това как ще се отрази на джоба на потребителите, каза Ковачева.

Още по темата

Тя предупреди за риска от високи изравнителни сметки в края на отоплителния сезон, тъй като прогнозната цена на природния газ е била много по-ниска от реалната в последствие.

„Тази разлика между прогнозната и реалната цена на природния газ действително може да се отрази на сметките на хората в края на отоплителния сезон. Никой не може да каже колко голяма е „ножицата“ там и как ще се отрази. Това, според мен, е тревожно“, каза още омбудсманът Диана Ковачева.

Тя съобщи, че миналата седмица е изпратила искане до новия председател на КЕВР за проверка на Топлофикация Перник след постъпили многобройни жалби от граждани. Хората се оплаквали, че водата не е достатъчно топла и че имало чести спирания на парното. „Въпросът е дали тези хора ще бъдат компенсирани за неприятностите, които имат с качеството на услугата“, отбеляза Ковачева.

По отношение на пенсиите обмудсманът коментира, че колкото и да се увеличават те, има една категория пенсионери – хората, които са се пенсионирали най-отдавна, за които увеличението винаги ще бъде много малко, защото се взема предвид средномесечният им осигурителен доход към годината на пенсиониране. „В повечето случаи тази година е много далеч от съвремието ни и от актуалните доходи и тук трябва да се намери компромисът. Факт е, че ще става въпрос за много сериозен финансов ресурс, но такова решение трябва да се вземе, така че когато се актуализират пенсиите, това да става с реалния доход близо до нашия живот“, каза Ковачева.

Според нея трябва да се намери начин COVID добавката да влезе в пенсиите на хората. Тя призова също да се направят бързо законови промени, дефиниращи енергийната бедност. „За всички е ясно, че кръгът на енергийнобедните хора е много по-голям от компенсациите в момента“, изтъкна Ковачева.

https://www.investor.bg/