ООН ратифицира пакта за миграцията. България се въздържа

България беше сред 12-те членки на ООН, които гласуваха „въздържал се“ при ратифицирането снощи от Общото събрание на световната организация на Глобалния пакт за управление на миграцията. Пет страни гласуваха против пакта – САЩ, Унгария, Чехия, Полша и Израел.

Пактът бе приет със 152 гласа „за“. Против гласуваха пет страни – САЩ, Израел, Унгария, Чехия и Полша. Въздържаха се 12 държави, сред които България, Австрия, Австралия, Швейцария и Италия, предават световните медии.

На конференцията в Маракеш на 10 декември пактът бе одобрен от 164 страни, отбелязва АП.

Белгия гласува в подкрепа на пакта, въпреки че той предизвика оттеглянето на една от партиите в управляващата коалиция и това доведе до оставката на премиера Шарл Мишел.

Бразилия пък обяви, че ще се оттегли от пакта щом избраният за президент Жаир Болсонаро встъпи в длъжност на 1 януари.

САЩ отхвърлиха пакта с аргумента, че той придвижва глобалното управление за сметка на националните закони и интереси на отделните страни. Унгария пък заяви, че пактът е небалансиран и е насочен в подкрепа на миграцията.

В изявление преди гласуването председателката на Общото събрание на ООН Мария Фернанда Еспиноса от Еквадор напомни, че този документ няма законово обвързваща сила и не нарушава суверенитета на нито една държава.

Глобалният пакт на ООН за миграцията изброява редица принципи – защита на човешките права, защита на децата, признаване на националния суверенитет и други. Той предлага различни варианти на сътрудничество като обмен на информация и експертиза и интеграция на мигрантите. Пактът призовава за забрана на необосновани задържания и допуска арести само като крайна мярка.

258 млн. души по света са в постоянна мобилност или мигранти, което е 3,4 процента от населението на Земята. Над 80 процента от придвижванията от една страна в друга се извършват законно. По данни на ООН повече от 60 000 нелегални мигранти са загинали от 2000 г.