Анасонът е познат най-вече като като кулинарна подправка, но той е и широко приложима билка. Той е едногодишно е едногодишно тревисто културно растение с изправено цилиндрично стъбло. Долните му листа са закръглени, сърцевидни, едро назъбени, с дълги дръжки. Средните са плитко триделни. Горните са сложни — двойно до тройно перести, нарязани, почти приседнали. Цветовете са бели, дребни, разположени в 8-12 лъчни сенници. Тичинките са 5. Плодчетата са с яйцевидна или с крушовидна форма, покрити с власинки.
[ad id=“225664″]
Анасонът успешно се култивира в България, а в диво състояние се среща в по-топлите региони. Расте в Азия, Европа, Южна Америка и др.
Анасонът е познат от древни времена, при това не само като подправка, но и като билка.
Съществуват доказателства, че е бил използван в Египет през 1500 г. пр. н.е. Също така е бил използван и от римляните като подправка. В Библията се споменава плащането на данък с анасон. През 1305 анасонът е изброен от крал Едуард I като облагаемо лекарство и търговците, идващи в Лондон, плащали данък върху него.
С течение на времето се доказали очистителното, пикочогоннооо, отхрачващото и успокояващото действие на анасона. Той има способностт да премахва спазмите на червата. Съшо така действа противовъзпалително, като намалява газовете в червата. Счита, че той разрушава камъните в бъбреците и пикочния мехур. Смята се, че анасонът подобрява функцията на млечните жлези и увеличаването на кърмата при кърмещи жени.
Той се ползва при лечение на бронхити, простуда, пресипнал глас, стомашно-чревни колики, образуване на газове, бъбречно-каменна болест, високо кръвно налягане, хълцане, нередовна менструация.
Чаят от анасон има благотворно влияние върху гласа, а освен това спомага за отделянето на бронхиални секрети и отпушва носа.
[ad id=“263680″]
При падане на гласа се препоръчва следната запарка: половин чаша семена от анасон да се залеят с половин литър вода. Отварата оставя да поври около 15 минути. След това течността се прецежда и семената се изхвърлят. В чая се добавя четвърт чаша мед. Оставя се да кипне отново. Маха се от котлона и се прибавя една лъжица коняк или водка.
Приемането е по една супена лъжица на всеки половин час. До вечерта гласът се възстановява, а болките в гърлото престават.