Отличие за Лидл и сдружение „Балканка“ за опазване на биоразнообразието в местните реки

Лидл България и сдружение „Балканка“ получиха приза „Най-сполучливо партньорство“ в годишните награди „Корпоративен дарител“ 2024 на Българския дарителски форум (БДФ). Отличието е за успешното сътрудничество между компанията и неправителствената организация в проекта „Дай шанс на балканката“. Tой има за цел да възстанови популацията на застрашения от изчезване вид „Местна балканска пъстърва“ (Salmo macedonicus).

Партньорството на Лидл България със Сдружение „Балканка“ и техните усилия за опазване на биоразнообразието в местните реки е част от цялостната стратегия за устойчиво развитие на компанията. То започва през 2013 г. и включва множество дейности – от кампании, които повишават информираността за опазване на балканската пъстърва, до реални действия като зарибяване и почистване на реки. От началото на проекта до днес, двете организации с помощта на служители на компанията, доброволци и местни общности са успели да зарибят  над 30 български реки с повече от 410 000 балкански пъстърви. Почистени са и над 35 км крайречни територии.

„Нашето партньорство със сдружение „Балканка“ е пример за това как бизнесът и неправителственият сектор могат успешно да си партнират и да бъдат катализатор на положителна промяна. В случая – промяна, която да прави българските реки по-чисти, по-здрави, да помага на един наистина застрашен вид, какъвто е „Местна балканска пъстърва“, и да образова обществеността по темата“. Това заяви Костадин Ангелов, специалист „Корпоративна социална отговорност“ в Лидл България, който прие наградата от името на компанията.


На снимката (от ляво надясно):  Добромир Балабанов, член на УС на Сдружение „Балканка“ и Костадин Ангелов, специалист „Корпоративна социална отговорност“ в Лидл България

Добромир Балабанов, член на УС на Сдружение „Балканка“, подчерта развитието на проекта през годините: „В последните две години заедно надградихме проекта „Дай шанс на Балканката“, като привлякохме учени от Природонаучния институт с музей към БАН. Започнахме да изследваме дивите популации  на пъстървата и имаме първите излюпени диви рибки в България, които отново върнахме в речни участъци. Искам да благодаря на Лидл България за тяхното партньорство и смятам, че  инициативата е много добър пример за това как бизнесът може да работи успешно със сдруженията и местните общности.“

Новият етап от проекта и включването на учени ихтиолози от БАН е с цел да се направи задълбочено проучване на състоянието на дивите пъстървови популации у нас и да се намери най-добрият подход за природосъобразното им възстановяване в трите целеви водосбора – Места, Струма и Марица. Учените очакват  резултатите да спомогнат за опазването и възстановяване на балканската пъстърва у нас, както и да посочат най-добрия подход за управлението на вида в бъдеще.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com