След двете обществени поръчки за машинното гласуване, Централната избирателна комисия (ЦИК) обяви още една – този път за хартиения вот. Тя ще излезе над 11 млн. лв.
Значителният разход се налага, след като миналата година „хартиената коалиция“ на ГЕРБ-СДС, ДПС и БСП въведе паралелно гласуване с хартия и машини. Преди това хартията се ползваше само в най-малките избирателни секции и при извънредни случаи – когато устройствата за гласуване не работеха. А сега не само се въведе смесена система на гласуване – и с хартия, и с машини, но и самите устройства вече печатат бюлетини, вместо предишните разписки. А това изисква специализирана хартия на ролки, произведена по стандартите, по които се правят класическите, ръчно попълвани бюлетини. Иначе казано, освен обичайните бюлетини, трябва да се поръчват и въпросните ролки с хартия за машините, които имат свои собствени особености и изисквания, пише „Сега“.
На последните парламентарни избори през април т.г. имаше случаи, при които машините за гласуване не успяваха да отпечатат правилно бюлетините. Това стана повод за обвинения, че хартията е била некачествена. Така и не се разбра къде е проблемът. В ЦИК и досега уверяват, че хартията е преминала през всички възможни проверки и експерименти за надеждност и качество, а дефектите по-скоро идват от машините за гласуване. Депутатите, които създадоха целия казус, когато въведоха настоящата странна система с два вида хартиени бюлетини, изобщо не реагираха по случая. Затова и сега се налага страната да проведе избори при същите условия, без да са изяснени нещата.
Процедурата, която обяви сега изборната администрация, е за обществена поръчка чрез договаряне без предварително обявление. Това е специална процедура по Закона за обществените поръчки, която позволява да бъде избран изпълнителят без конкурс. За такъв е посочена печатницата на БНБ. Уточнява се изрично обаче, че при необходимост централната банка може да използва и други специализирани печатници.
От обикновените бюлетини се изработват 3606 вида – по 265 вида бюлетини за общински съветници и кметове на общини, 35 вида бюлетини за кметове на райони и 3041 вида бюлетини за кметове на кметства. Общата прогнозна бройка е 21 милиона. Максималната стойност на всяка бюлетина е фиксирана на 0.404 лева без ДДС. Това означава, че поръчката трябва да излезе 8 484 000 лв. без ДДС или 10 180 800 с данъка. Този разход изглежда неоправдан, като се има предвид, че след всеки избор остават милиони неупотребени бюлетини, които впоследствие се унищожават.
Това в още по-голяма степен се отнася до ролките със специална хартия, които се зареждат в машините за гласуване. С въвеждането им на практика устройствата бяха редуцирани до принтери, каквото е вече всеобщото мнение. Сега ЦИК е преценила, че ще й стигнат 50 000 броя ролки. Първо печатницата на БНБ трябва да представи мостра на ролка с всички защити към специализираната хартия, която комисарите да одобрят. От изборната администрация смятат, че една ролка трябва да струва максимум 13.90 лв. без ДДС. Това означава, че поръчаните ролки ще излязат 695 000 лв. без ДДС или 834 000 с данъка.
Така общата сума за бюлетините и ролките е над 11 милиона лева.