Панета: ЕЦБ трябва да отложи прекратяването на стимулите

Панета: ЕЦБ трябва да отложи прекратяването на стимулите

Снимка: Bloomberg L.P.

Засега Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да отложи прекратяването на още стимули, тъй като войната в Украйна увеличава несигурността и банката все още има нужда от доказателства, че инфлацията няма да се забави под целевото равнище. Такова мнение изрази членът на УС на ЕЦБ Фабио Панета, пише Ройтерс, цитиран от Nasdaq.

Предвид натрупването на ценови натиск ЕЦБ подготвяше пазарите за допълнително свиване на стимулите на следващото заседание на банката през март, но войната в Украйна може би ще осуети тези планове.

Въпреки че по-консервативните банкери смятат, че ускорилата се инфлация, породена от поскъпналата енергия, все още изисква по-бързо прекратяване на покупките на облигации, някои по-гълъбови* представители на ЕЦБ, включително Панета, апелират за търпение, като се има предвид несигурните икономически последици от войната и свързаните с нея санкции.

„Би било неблагоразумно да продължим (с прекратяването на стимулите), докато нямаме силно потвърджение, че реалната и очакваната инфлация устойчиво се забавя до ниво от 2% в свят на по-затегнати финансови условия“, каза Панета, според когото опасността от вкореняването на високата инфлация „изглежда овладяна към момента“.

„Ако отговорим на фалшивия сигнал и реагираме на инфлация, която може да не е устойчива, може да задушим възстановяването. Целта ни трябва да е да придружим възстановяването с лека намеса, взимайки умерени и внимателни стъпки“, допълни централният банкер.

По отношение на кризата в Украйна Панета увери, че ЕЦБ ще предприеме необходимите мерки. „ЕЦБ има готовност да действа, за да избегне всякакви дислокации на финансовите пазари, които биха могли да са в резултат на войната в Украйна, и за да защити прехода на паричната политика“

* Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното „ястреби“, а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ – б. а.

https://www.investor.bg/