Снимка БГНЕС, архив |
Средства, които Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) плаща на аптеките за отпускане на напълно реимбурсирани лекарства, намаляват драстично заради решението от март за повишаване на нивото на реимбурсиране на медикаменти за сърдечно-съдови заболявания. Това каза за БТА и.д. управител на НЗОК проф. Момчил Мавров.
Парите, които касата трябва да отдели, за да може да заплаща напълно тези групи лекарства, като че ли не бяха взети предвид и не беше достатъчно добре оценена прогнозата и бюджетното въздействие на решението върху възнагражденията, които трябва да бъдат заплащани на аптеките при сега действащата нормативна уредба, допълни проф. Мавров.
В момента НЗОК заплаща на аптеките по пет лева на обработена рецепта, на която са изписани 100% заплатени от касата лекарства. От 2 април 2024 г. 56 лекарства за лечение на сърдечно-съдови заболявания станаха безплатни за пациентите. За решението съобщиха от Министерството на финансите в края на март. От тези лекарства се възползват над 600 хиляди пациенти.
В бюджета на НЗОК за тази година са предвидени малко над 36 млн. лв., с които касата трябва да заплати на аптеките дейността им по отпускане на напълно заплатени от НЗОК лекарства. За 2024 г. тези средства са с 11% повече в сравнение със средствата през 2023 г.
Плащанията за тази дейност на аптеките са се увеличили драстично, се посочва в становището. През януари 2024 г. са отчетени разходи в размер на 1,8 млн. лв., а през март 2024 г. – 3,4 млн. лв. За май разходите са нараснали до 5,9 млн. лв., а за юни и юли районните здравноосигурителни каси отчитат заявки за разходи в размер съответно на 8,1 млн. лв. и 8,4 млн. лв., се допълва в становището на НЗОК от вчера.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase