На фона на продължаващи блокади на основните пътни артерии в България парламентът обсъжда сключеното във вторник споразумение с протестиращите миньори и енергетици.
Блокадите започнаха на 29 септември, провокирани от решението на правителството да изпрати на Европейската комисия (ЕК) териториалните планове на България, свързани с енергийния преход във въглищните региони Стара Загора, Перник и Кюстендил.
След няколко дни на демонстрации във вторник беше постигнато споразумение между премиера Николай Денков и част от протестиращите. То предстои да бъде гласувано на извънредно заседание на Народното събрание.
В сряда по обяд Министерството на вътрешните работи (МВР) съобщи, че блокадите остават. Те са на автомагистралите „Тракия“ и „Струма“, както и на Прохода на Републиката.
На територията на Хасковска област е блокирано движението по път II-76 в района на с. Княжево, а в района на старозагорското с. Главан движението е ограничено. Пътуващите се пренасочват през обходни маршрути.
Междувременно в сряда на извънредно заседание парламентът предстои да гласува постигнатото с протестиращите споразумение. То беше договорено след 7-часови разговори и се състои от седем точки.
Споразумението беше внесено за гласуване от Народното събрание, „за да е ясно, че ангажиментът е не само на правителството, но и на партиите, които го подкрепят“, обясни Денков.
Първите две от подписаните точки по същество означават, че държавата няма да затваря административно нито въглищни, нито електрически централи, а това ще се определи от пазара.
В сряда министърът на енергетиката каза, че исканията на протестиращите са трудни за изпълнение, но „все пак са изпълними“.
Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов вече съобщи, че партията му ще подкрепи споразумението, но ангажиментът на правителството е то да бъде съгласувано с ЕК.
„Трябва да имаме заместваща мощност, хората в сектора трябва да бъдат спокойни за заплатата си“, каза още той.
В петък правителството внесе териториалните планове за енергиен преход на Европейската комисия. Те са свързани с получаване на евросредства за регионите зависими от въглищната енергетика, които в България са Стара Загора, Перник и Кюстендил.
За да бъдат одобрени от ЕК, плановете трябва да включват график за намаляване на мощностите на въглищните електроцентрали. Според тях въглищните централи трябва да спрат работа до 2038 г.
Това предизвика протести на енергетици и миньори, които блокираха редица пътни артерии в страната. Основните им искания са максимален срок на работа на тецовете и мините и конкретни предложения за евентуалната преквалификация на служителите в тях.