Мнозинството в парламента преодоля ветото на президента върху промени в Закона за съдебната власт, свързани със системата за случаен подбор на съдия по механизма за разследване на главния прокурор.
Със 131 „за“ от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, 47 – „против“ – от БСП и „Възраждане“, и 6-ма „въздържал се“ – от ИТН, законът за допълнение на Закона за съдебната власт беше приет повторно от Народното събрание.
На 3 август правната комисия в парламента също отхвърли ветото на държавния глава върху промените.
На 1 август Румен Радев подписа указ, с който върна за ново обсъжданезакона, приет на 21 юли от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и ИТН. С него за първи път беше въведен механизъм за разследване на главния прокурор. Той предвижда разследванията срещу членовете на най-висшето ръководство на държавното обвинение да се водят от наказателен съдия с ранг на върховен, който временно да бъде назначаван за ad hoc прокурор.
Според президента обаче този закон „не допринася за трайни и ефективни реформи в правосъдната система.
„Напротив, внасяйки съществени изменения в току-що приетия механизъм за определяне на специален прокурор, той е приет в ущърб на принципите на предвидимост и стабилност на нормотворческия процес“, мотивира се той.
Според промените се създава списък от съдии, изразили желание да бъдат прокурори, които да разследват обвинител №1.
Държавният глава обаче смята, че законът не дава ясен отговор доколко въвеждането на нова система за подбор няма да забави допълнително процеса.
Целият законов механизъм, с който се въведе специалното законодателство за разследване на главния прокурор, беше атакувано пред Конституционния съд от отстранения Иван Гешев и в момента не се прилага от Висшия съдебен съвет (ВСС).
В закона се въвежда и допълнителен шестмесечен срок за избор на нов състав на ВСС, което според Радев „накърнява принципа на мандатност като базисно правило за конституирането и функционирането на органите на публичната власт“.