Правната комисия взе решение, с което да отнеме от „Възраждане“ председателството на комисията за контрол на специалните служби. Това се случи на извънредно заседание на комисията в сряда.
Новината идва седмица след като „Възраждане“ пое ротационното председателство на комисията за службите. Преди това тя се оглавяваше последователно от депутати от ГЕРБ и от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ).
Миналия петък председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски, който е санкциониран за корупция от САЩ, определи като скандал преминаването на ръководството в ръцете на „Възраждане“. Пеевски каза, че това застрашава националната сигурност на страната, и поиска незабавни промени в правилника, който определя кой ще е начело на комисията.
Такъв проект с промени беше внесен за обсъждане в правната комисия още този понеделник с подписите на Бойко Борисов от ГЕРБ, Кирил Петков и Атанас Атанасов от ПП-ДБ, както и на самия Пеевски.
Ето какво става с комисията, която отговаря за контрола над специалните служби.
Как се управлява комисията сега
Комисията за службите е една от постоянно заседаващите в НС. Обикновено тези комисии се формират пропорционално на броя на депутатите във всяка парламентарна група. По-многобройните групи (в случая ГЕРБ и ПП-ДБ) влизат с повече представители, а по-малобройните (например „Има такъв народ“) – са с по-малко.
През есента на 2023 г. депутатите приеха изключение от това правило за две комисии – тази по конституционни въпроси и тази за контрол на службите. Те се формират на паритетен принцип, т.е. всяка парламентарна група е представена по равно.
Не тази разлика обаче е повод за сегашните промени в комисията за службите. При нея има и друго изключение – председателството е на ротационен принцип. Няма един постоянен председател, както е при другите комисии. Вместо това депутатът начело на комисията се сменя в началото на всяка парламентарна сесия според големината на парламентарните групи.
Така комисията първо беше с председател Даниел Митов от ГЕРБ, а после я оглави Атанас Атанасов от ПП-ДБ. Той обаче подаде оставка. Замени го Бойко Рашков от същата формация.
„Възраждане“ е третата по големина група в парламента, затова сега председателството отиде при нейния представител Николай Дренчев. По тези правила в началото на следващата сесия на НС комисията трябва да се оглави от представител на ДПС.
Какъв е проблемът на Пеевски
Няколко дни след като Дренчев пое председателството на комисията, Пеевски каза пред медиите в парламента:
„Проруската партия „Възраждане“ оглави контрола над българските спецслужби. Това е най-големият скандал. Застрашена е нашата национална сигурност.“
Той добави, че е „грешка, че тази комисия е направена на ротационен принцип“ и веднага ще инициира мерки това да се промени. Като причина Пеевски посочи, че „Възраждане“ „работи против българските интереси“.
Поисканите от Пеевски промени бяха внесени за обсъждане още в понеделник. Те са предложени от формациите, които подкрепят правителството – ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Формално мотивът за промяна е, че сегашният начин на работа на комисията я прави „неефективна и неработеща“, а ротацията на председатели води до „честа смяна на приоритетите“.
Депутатите от „Възраждане“ не бяха съгласни с това и казаха, че предложението е насочено пряко против тяхната парламентарна група, без да има убедителни аргументи.
„Утре може да забраните на представители на „Възраждане“ въобще да влизат в пленарна зала. Това ли е правовата държава?“, каза Цвета Рангелова от формацията.
Все пак идеята комисията да има постоянен, а не ротационен представител, беше подкрепено от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. С едно изключение – бившият ѝ председател Бойко Рашков, който гласува против.
Какво казва Рашков
Във вторник в интервю за Свободна Европа Бойко Рашков определи инициативата на Пеевски да променя комисията за службите като „комсомолска страст – да се вдига шум, без да има причина“.
По думите на Рашков всички депутати в комисията имат равен достъп до информация, свързана с контрола на службите, и председателят няма повече правомощия от редовия член.
„Тогава защо допреди заемането на длъжността председател на комисията не се счете, че участието на представители на „Възраждане“ е пробив в националната сигурност?“, попита Рашков.
Според него Пеевски е направил „от българския парламент пожарна команда, без да има пожар“.
Специалните служби са централна тема в политическия дневен ред от месеци насам. През октомври миналата година между формациите, които подкрепят правителството, се появиха разногласия по тази тема. ПП-ДБ внесоха предложения за реформи на службите, но ГЕРБ и ДПС не ги подкрепиха с аргумента, че сега не е време за промени.
Преди това спорът за службите се водеше между управляващите и президента Румен Радев.