Половината от разходите за пенсии у нас не са покрити с осигурителни приходи и затова Фискалният съвет препоръчва да се преосмислят политиките за повишаване на пенсиите.
„Пенсионните вноски са вид данъчно облагане, което отива за плащане на пенсии. Трябва да се върнем към първоначалните идеи за пенсионната система и да видим дали не сме се отклонили. Трябва да видим какво правим с цялата пенсионна система. Пенсиите и социално-осигурителните плащания са под средните в ЕС”, обясни икономистът проф. д-р Ганчо Ганчев.
В предаването “България сутрин” той добави, че нямаме особено щедра пенсионна политика, която да налага преосмисляне. “Ние се отклонихме от първоначалните разчети. Няма свръхувеличаване на пенсиите“, каза още икономистът.
Според Ганев стратегическият проблем е как да преминем към фондова система – плащане на пенсиите за сметка на натрупване в пенсионни фондове.
„Тъй като нямаме приет бюджет за тази година, трябва да се плаща средно 1/12 част от държавните разходи. Пенсионните плащания се ползват с приоритет. Ще бъдат засегнати други плащания, инвестиции и т.н.“, каза проф. Ганчев пред Bulgaria ON AIR.
По думите му е необходимо цялостно преосмисляне на данъчно-осигурителната система. Ганев е на мнение, че дефицитът е знак, че нещо е сгрешено.
„Има някакво разминаване между обективното състояние на икономиката и плащанията. Швейцарското правило предвижда някакво увеличаване на пенсиите. То е справедливо и не води до изкривяване“, обясни икономистът.
Проф. д-р Ганчо Ганчев е категоричен, че няма преразход в пенсионната ни система.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase. https://www.dnes.bg/ …