Снимка: БГНЕС |
Все по-често представители на няколко поколения се събират в едно работно място. Това каза в ефира на предаването Нова Нюз журналистът Сияна Севова.
Според нея разломът между различните поколения е най-вече дигитален. „Едните хора са аналогови, а другите – дигитални. Всеки се опитва да бъде в крак с времето, а разминаванията идват от различните представи за заплата и начин на работа”, каза Савова. Според нея трябва да има баланс в комуникацията, а работодателите да си дадат сметка, че тепърва ще работят с по-възрастен персонал.
Според Георги Първанов от Българската конфедерация по заетостта ще се наблюдава преквалификация.
Ще има стажанти пенсионери, които на 55-60 години ще учат нова професия, а това ще изисква навлизане в дигиталните умения.
„Един от новите феномени, който се наблюдава в света и навлиза в България, е „сребърно предприемачество”. Това е огромен ръст на хора на 55-60 години, които стартират нов бизнес. Влизат в стартъпи, започват нещо свое”, коментира Първанов.
Според него мениджмънта на компаниите трябва да се адаптира към новата ситуация – четири поколения на едно място. „Важно е да се търси баланс. Да намерим най-доброто от всяка възраст и да го приложим в бизнеса”, добави той.