„Пирамидата“ BETL. Как хиляди изгубиха пари заради схема със зарядни станции

"Пирамидата" BETL. Как хиляди изгубиха пари заради схема със зарядни станции

Бърза инвестиция за лесни пари. Така накратко се представя компанията BETL, която обещава голяма печалба срещу никаква работа. Нужно е единствено да инвестирате в нейния продукт – станции за външни батерии за телефон.

На 6 декември обаче компанията спря да плаща обещаните дивиденти на своите потребители. Четири дни по-късно, в понеделник, министърът на вътрешните работи Атанас Илков съобщи, че случаят се разследва като престъпна схема – вероятна пирамида, с която са били измамени множество български граждани.

Според един от пострадалите – Боян Димов от Силистра, техният брой е над 20 000 души.

Каква е историята?

Какво представлява схемата

Журналистически материали разказаха за компанията BETL още през ноември. Тогава материал на „Капитал“ описа схемата като вероятна пирамида, която работи на принципа на мултилевъл маркетинга.

Това означава, че всеки инвеститор, който привлече допълнителен член, получава процентен бонус в изплащаните му пари. Хората влизат в схемата, като купуват т.нар. „пакет“ – инвестиция в станции за външни зарядни за телефони.

Най-евтиният възможен пакет е на цена от 540 долара и при „закупуването“ му на потребителя се обещават 20 долара дневен доход, т.е. парите би трябвало да се избият за 27 дни, след което всичко е чиста печалба, пише „Капитал“.

Най-скъпият пакет пък достига до 27 000 долара и обещава над 22 000 долара месечен доход.

Плащанията на печалбите се извършват само в криптовалута. Това от своя страна е начин да се заобиколят проверките, които иначе извършват банките при откриване на сметки, съмнителни транзакции и т.н. и които след това са длъжни да докладват на властите при данни за измама.

Самата фирма BETL, която стои зад схемата, е регистирана във Великобиратния. В България в рекламата на продукта ѝ бяха замесени включително и познати личности като рапъра Иван Динев-Устата и щангиста Карлос Насар.

Какво разказаха пострадалите

Само към ноември по данни на „Капитал“ над 12 000 български граждани са били внесли пари в схемата.

На 6 декември обаче компанията спря да плаща обещаните дивиденти на своите потребители. Много от тях започнаха да се оплакват, че са останали без достъп до системата.

През следващите дни десетки хора започнаха да разказват и в медиите, че са загубили парите си. Пред БНТ например Димитър Димитров от Враца разказа, че е влязъл в схемата на BETL през пролетта, след като е видял как негов приятел печели от платформата.

По думите му първоначално не е мислил, че става дума за измама, защото „има договор в Англия“, „водят ти и обучение, застава и лице от България, което ни води обученията, резидънт мениджър“.

„Влизам там, в Телеграм групата. Хората си споделят какво изкарват и после набих едни 2700 долара“, разказа Димитров.

По-късно той влага и още пари и твърди, че днес е на загуба от около 20 000 лева.

Друг пострадал – Боян Димов от Силистра, каза пред БНР, че според него около 28 000 български граждани са били измамени от BETL.

Какво каза МВР

В понеделник служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков и шефът на Националната агенция по приходите (НАП) Румен Спецов дадоха пресконференция, в която съобщиха, че проверяват случая.

„Действително най-вероятно става дума за пирамидална структура, която е с насочена инкриминирана дейност, свързана с измами“, каза Илков.

Той добави, че от неделя насам има постъпили над 20 сигнала в дирекция „Киберсигурност“ и призова още пострадали хора да се обърнат към полицията.

„Това са психологически подходи“

След като информацията за предполагаемата измама стана публична обаче, редица специалисти обърнаха внимание, че BETL не е единствената подобна схема.

Причината такива измами да са успешни са обещанията за огромни печалби без усилия.

„Хората трябва да знаят, че когато влезеш вътре в самата схема, няма как да не бъдеш въвлечен по-дълбоко и по-дълбоко. Защото това са психологически подходи, които се използват за внушение на нещо истинско и манипулиране“, каза адвокат Цветомила Събинска пред БНТ.

Тя е анагжирана от част от пострадалите във Врачанско да внесе колетивен сигнал заради схемата.

БНТ съобщи още и че на 7 декември, ден след като спря да изплаща обещаните на инвеститорите дивиденти, BETL е сменила името на Фейсбук групата си на „Пауър Пал – България“ – отново подобно звучаща инвеститорска платформа.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036