С решение от днес, 21.06.2018 г., Европейският съд по правата на човека се произнесе с решение по делото „Гьошев и други срещу България“ /жалба № 46257/11/, с което страната ни беше осъдена за нарушение на чл.6 §1 от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи.
Делото е образувано по жалба на популярният в близкото минало юрист и настоящ адвокат – Кристиан Гьошев от Пловдив, специализирал себе си в областта на административното и трудовото право, който още като ученик, заедно с родители спечели през 2003 година делото за отмяна на ученическите матури.
[ad id=“225664″]
В жалбата си до Съда в Страсбург, юристът е бил представляван от адв.Стоян Стойчев и адв.Елена Кожухарова, като твърди, че на 20 януари 2011 година, около 00:00 часа в полунощ, в района на гр.Самоков /в курорт „Боровец“/ му бил съставен акт за установяване на административно нарушение, тъй като по твърдение на полицейски служители, използвал халогенни светлини на автомобилът си при ясно време. Недоволен от констатацията, Кристиан Гьошев обжалвал съставеният акт пред Началника на Районното управление на полицията в гр.Самоков, който не приел възражението му и му издал наказателно постановление с глоба от 30 лв. и отнемане на 5 контролни точки от контролния талон към шофьорската книжка.
[ad id=“263680″]
При тогава действащото законодателство /Закон за движение по пътищата/, ако наложената глоба е под 50 лв., същата не е могла да се обжалва пред Съда. Въпреки това, позовавайки се на прякото приложение на чл.6 §1 от Европейската конвенция над българския закон, напористият юрист подава жалба срещу наказателното постановление в Районен съд – гр.Самоков. Съдебният състав обаче не признава прякото приложение на европейската норма и прекратява делото, като оставя жалбата без разглеждане като недопустима. В тази връзка и Административен съд – София-област потвърждава това определение, с което се изчерпват вътрешноправните средства за защита на жалбоподателя.
И така на 29.04.2011 г., Кристиан Гьошев подава жалбата си до Европейския съд, като претендира едно единствено нарушение от българския съд – това на чл.6 §1 от Конвенцията, а именно, че не му е позволено да обжалва глобата си пред съд и случаят му да бъде разгледан по същество.
Докато делото все още е било висящо пред Съда в Страсбург, Конституционният съд на Република България с докладчик Красен Стойчев се произнася по искане на тогавашния Омбудсман Константин Пенчев за обявяване противоконституционност на чл.189 ал.1 от Закона за движение по пътищата и с решение от 01.03.2012 г. признава законовият текст, ограничаващ обжалването пред съд на глоби до 50 лв. за противоконституционен.
Въпреки това, Съдът в Страсбург е на мнение, че решението на Конституционният съд няма обратно действие за жалбоподателя и той все още има статуса на „жертва“ по смисъла на Конвенцията, макар отстраняването на този текст от правния мир.
[ad id=“238430″]
И така с решението от днес България се осъжда да заплати на адвокат Кристиан Гьошев сумата от 1000 евро за разноските, сторени пред Съда, а признаването за нарушение на чл.6§1 от Конвенцията, според съдебният състав се считало за достатъчно удовлетворение за причинените им неимуществени вреди.
Делото обединява в себе си и жалби на още четирима жалбоподатели със сходни случаи – Денислава Пейчева, Иво Ташев, Теодор Русанов и Михаил Миланов, като само на последният, съдът присъжда обезщетение от 504 евро – разноски пред Съда.