Заявка за регистрация на марка „ДПС“ е постъпила в Патентното ведомство, е потвърдила институцията пред БНР, без да уточни от кого е заявена марката. Марката обаче е патентована още 90-та година, с основаването на Движението за права и свободи, каза Джевдет Чакъров.
Новината идва на фона на разцепление в партията, която се раздели на две фракции – лоялните на почетния ѝ председател Ахмед Доган, сред които е Чакъров и верните на Делян Пеевски. Така пред ДПС възниква юридически казус, свързан с регистрацията на листите за депутати при предстоящите избори.
Патентното ведомство описва заявената марка като комбинация от словесни и фигуративни елементи и уточнява, че цялостното изписване е „ДПС – Движение за права и свободи“.
Искането е постъпило на 29 юни, предстои да се извърши експертиза, ако в законовия срок бъдат заплатени дължимите държавни такси.
Според практиката на Патентното ведомство и на Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост, едва след това може да се публикува името на заявителя.
Ако не се плати в тримесечен срок, заявката се счита за оттеглена и производството по нея се прекратява, се уточнява в отговора до БНР.
Законът допуска възражения, както и съдебен контрол на постановените решения по спорове – също в тримесечен срок. Ако не постъпи възражение, се взема решение за регистрация, вписва се в Държавния регистър на марките и се публикува в бюлетина на Патентното ведомство до месец от датата на решението.
Поради описаната процедура не може да се прогнозира срок за регистрация на дадена марка, уточнява Патентното ведомство.
Марката „ДПС“ обаче е патентована още през 1990 г., с основаването на движението, каза пред журналисти в парламента Джевдет Чакъров.
„Това са формалности, които в момента се извършват“, каза той.
Допреди месец Чакъров, заедно с Делян Пеевски, беше съпредседател на движението. Сега той е част от представителите на разцепилото се ДПС, които останаха лоялни на Доган. Лидерът на другата част от движението е другият доскорошен негов съпредседател Делян Пеевски.
ДПС се разцепи заради конфликт между Пеевски и Доган в началото на юли. Тогава ГЕРБ предложи правителство с бившия председател на парламента Росен Желязков за премиер. Пеевски каза, че ДПС ще подкрепи предложението, а Доган призова движението да не подкрепя кабинета на ГЕРБ. Кабинетът не беше приет, а ДПС се разцепи в хода на гласуването.