„Подиграват се с нас“. Защо щангистът Божидар Андреев не получава парите за олимпийския си медал

"Подиграват се с нас". Защо щангистът Божидар Андреев не получава парите за олимпийския си медал

Печелиш отличие от най-голямото събитие в света на спорта. Телевизиите не спират да повтарят името ти, а постижението ти е национална гордост. Държавата ти е обещала премия, но месеци наред не я изплаща. Близо година не ти е плащана дори заплата.

Така накратко изглежда историята на бронзовия медалист във вдигането на тежести от последните Олимпийски игри в Париж Божидар Андреев. В неделя той каза, че се отказва от спорта.

„Спирам поради една причина – че те се подиграват с нас, не ни дават заплатите навреме…Тежко ми е, че спирам, но с тези подигравки аз не мога да продължавам“, каза Андреев пред бТВ.

Той добави, че не са му изплатени парите от премията за олимпийския медал, както и 11 заплати.

Думите на щангиста предизвикаха реакцията на служебния премиер Димитър Главчев. Правителствената пресслужба съобщи, че той е провел разговор със служебния министър на спорта Георги Глушков и е разпоредил намиране на решение „в най-спешен порядък“.

Но какъв всъщност е проблемът?

Преди игрите държавата обяви, че ще раздаде премии на всички спортисти, които са се класирали до 8 място на игрите, а за бронзовите медалисти бяха обещани по 100 000 лв. Божидар Андреев обаче не е получил тези пари.

Свободна Европа се свърза с говорител на Министерството на спорта, който потвърди, че забавяне има. То обаче се дължи на проблемите на федерацията по вдигане на тежести, каза говорителят. Проверка на Свободна Европа показа, че състезатели в други спортове са получили парите без забавяне.

В последните години състезатели по вдигане на тежести многократно са обвинявали федерацията в забавяне на плащания и нередности. В края на септември в съда е внесено искане за обявяване на неплатежоспособност и откриване на производство по несъстоятелност от предишното ръководство на федерацията.

Федерацията си избра нов президент преди две седмици.

Свободна Европа потърси федерацията по вдигане на тежести, но никой не отговори на обажданията. Изпратихме въпроси до електронната поща, посочена на сайта ѝ, но до публикуването на материала не получихме отговори.

Федерация във фалит

Проблемите на Българската федерация по вдигане на тежести (БФВТ) не са новост. Няколко поредни ръководства трупат стотици хиляди левове дългове. В същото време заплатите на състезатели и треньори остават ниски в сравнение със сумите, които им предлагат други страни.

Има и по-голям проблем – въпреки че заплатите са ниски, състезателите често не получават дори и тях.

През май, когато начело на федерацията беше Антон Коджабашев, екипът му съобщи, че има дългове, трупани с години от предишни ръководства.

„За година и месец, колкото официално продължи управлението на щангите от Ариф Маджид, дефицитът общо възлиза на около 700 хил. лв. При предходния на Маджид шеф на щангите Неделчо Колев, също дупката беше голяма – 505 хил. лв. задължения остави той“, казва тогава генералният секретар на федерацията доц. Димитър Димитров.

В началото на януари в право на отговор до СЕГА Маджид отрече обвиненията за нецелесъобразно изразходване на средства. Малко по-рано беше съобщено, че управителният съвет на федерацията е подал сигнал срещу него в прокуратурата.

През септември тази година нещата във федерацията станаха още по-тежки. Тогава Коджабашев съобщи, че е внесъл в съда искане за обявяване на неплатежоспособност и откриване на производство по несъстоятелност на федерацията.

Той каза, че задълженията ѝ са над 1 млн. лв.

В отворено писмо до медиите Коджабашев обвини Ариф Маджид в това, че е харчил пари на федерацията за „покупка на пури, харчове в молове, нощни заведения, неясни преводи и разноски хотели в чужбина“.

За проблеми се говореше и по време на управлението на самия Коджабашев.

Олимпийският шампион Карлос Насар го обвини, че федерацията е искала 30% от средствата по спонсорските му договори да бъдат превеждани на федерацията. Самият Коджабашев отрече.

На 8 ноември федерацията избра нов председател – двукратния световен шампион Стефан Ботев.

Откъде идват парите

Българските спортни федерации, сред които е и тази по вдигане на тежести, получават средства от Министерството на спорта, тоест от данъкоплатците.

За 2024 г. размера на държавната субсидия за олимпийските спортове е в размер на близо 43 млн. лева, които влизат по сметките на 36 федерации. Една от тях е тази по вдигане на тежести.

През февруари тогавашният министър на спорта Димитър Илиев обяви, че всички федерации по олимпийски спортове са длъжни да публикуват финансови отчети за разходите си на всеки 3 месеца, които да са публични. Такива обаче липсват на сайта на спортното министерство.

Има ли проблем в други спортове

Свободна Европа потърси друга федерация, която има призьори от Олимпийските игри в Париж – тази по художествена гимнастика. Във френската столица Боряна Калейн спечели сребърен медал в многобоя, а ансамбалът завърши на четвърто място.

„При нас всичко е точно, нямам проблеми“, каза генералният мениджър на федерацията Росина Атанасова. Тя потвърди, че премиите за състезателките и треньорския щаб са изплатени.

Пред Свободна Европа ръководителката на отдела за връзки с обществеността на Министерството на спорта Яна Касова разясни каква е процедурата по получаване на премиите от състезателите.

„Първо федерациите изпращат искане до министерството да се изплатят премиите“, каза тя. „Федерацията предлага как да се разпределят премиите на треньорите. След това се превеждат директно“ на спортистите и треньорите, добави тя.

Касова потвърди, че останалите федерации нямат проблеми с изплащане на средствата и подчерта, че проблемите са във федерацията по вдигане на тежести.

„Там е проблемът – заради задълженията, които имат към държавата и в частност към Mинистерството на спорта. Имат към НАП и към министерството и затова имаха проблеми с финансиране на подготовката, изплащане заплати, не мога да кажа какво е задължението, но е доста голямо, от което идват проблемите“, каза още Касова.

По-късно от спортното министерство излязоха с позиция, според която заради натрупаните задължения от ведомството не са сключили договор с федерацията за финансово подпомагане за спортни дейности през годината.

От федерацията уточняват, че от началото на годината многократно са предоставяни средства за подготовка и заплати на състезатели и треньори, във връзка с участието им в различни състезания. От там твърдят, че са изплатили и средства за клубовете на щангистите, които взеха участие на Олимпиадата.

От министерството казва още, че са изплатили премия на Божидар Андреев за успехите, постигнати преди Олимпийските игри.

„Предвид посоченото, Министерството на младежта и спорта допуска, че решението за отказ от бъдещи спортни изяви на състезателя Божидар Андреев е лично“

От там уточняват, че „процесът по изплащането на премии“ за българските щангисти и треньорите им не е приключил заради „изнесеното в публичното пространство несъгласие в разпределението на средствата“.

„Към момента в Министерството на младежта и спорта не е постъпила последваща информация от БФВТ по казуса“.

Кой е Божидар Андреев

Божидар Андреев е бронзов медалист от Олимпийските игри в Париж. Освен това има две европейски титли, а два пъти остава трети на световни първенства.

Той израства в бедност в ромската махала на сливенското село Тополчане. Започва да се занимава с вдигане на тежести в шести клас, когато е открит от треньора си Пламен Братойчев. Учи в спортно училище в Сливен, където живее на общежитие.

След като завършва няма къде да живее – общината му отказва общинско жилище, а младият спортист живее в стая в залата по вдигане на тежести. Получава предложения да се състезава за Азербайджан и да получава десетки хиляди долари, но отказва.

Дори след като става шампион, му се налага да работи като касиер във верига супермаркети, за да се издържа.

След Олимпийските игри в Париж Андреев каза, че се отказва от спорта, но по-късно промени решението си, за да се състезава на предстоящото Световно първенство в Бахрейн.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036