Кандидат-президент и бивш прокурор в Северна Македония, както и бивш кмет в Косово получиха забрана да влизат в Съединените щати. Тримата са включени в черен списък заради „участие в значителна корупция“, съобщи Държавният департамент на САЩ.
Става дума за бившият специален прокурор на Северна Македония Катица Янева, районният кмет от Скопие Стевчо Якимовски, който е и кандидат за президент, както и за бившия кмет на град Качаник в Косово Джабир Жарку.
Новината идва в навечерието на поредица от избори в Северна Македония. На 24 април ще се проведе първият тур на президентските избори, а на 8 май – парламентарните избори и вторият тур на президентските.
„Техните действия подкопаха върховенството на закона и вярата на обществото в демократичните институции и публичните процеси на техните правителства“, пише в изявлението на държавния департамент.
Какво представлява списъкът
Т.нар. „публично посочване“ е механизъм, включващ списък със санкционирани и роднините им, на които се забранява да получават визи и да влизат в САЩ. Той се изготвя от Държавния департамент на САЩ, „когато има достоверна информация, че чуждестранното длъжностно лице е замесено, пряко или непряко в значителна корупция и/или грубо нарушение на правата на човека.“
Съдията от вече закрития български Специализиран наказателен съд Андон Миталов също има забрана за влизане в САЩ заради участие в корупция от 2020 г. Миталов разреши на обвиняемия за шпионаж Николай Малинов за замине за Русия, където получи награда от президента Владимир Путин.
Забраната за влизане в САЩ е различен инструмент за въздействие върху корупцията от санкциите по закона „Магнитски“, който предвижда и блокиране на собствеността на санкционираните на територията на САЩ.
По глобалния закон „Магнитски“ преди година бяха санкционирани бившият финансов министър и ексдепутат от ГЕРБ Владислав Горанов, бившият енергиен министър и бивш народен представител от БСП Румен Овчаров, обвиненият в шпионаж лидер на движение „Русофили“ Николай Малинов и двама ексшефове на АЕЦ “Козлодуй” – Александър Николов и Иван Генов.
През 2021 г. санкции по „Магнитски“ бяха наложени и на депутата от ДПС Делян Пеевски, тогавашния зам.-председател на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства Илко Желязков и на обвиняемия за редица престъпления бизнесмен Васил Божков.
Забрана за влизане на американска територия тогава беше наложена и на бившия зам.-министър на икономиката от ГЕРБ Александър Манолев, бившия председател на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев и на бившия главен секретар на агенцията Красимир Томов.
Защо в списъка влизат Янева и Якимовски
За Катица Янева Държавният департамент на САЩ казва, че като бивш специален прокурор „е участвала в корупционни практики, включително използване на политическото си влияние и служебна власт за лична изгода“. Тя е поискала и получила подкуп, за да повлияе на прокуратурата, която е под нейна юрисдикция.
За Стевчо Якимовски се казва, че е участвал в корупционни дейности в качеството си на кмет на община Карпош. Той е използвал служебното си положение, „за да се намесва в градското развитие и процесите на обществени поръчки, за да облагодетелства себе си и своите сътрудници“.
Освен Янева и Якимовски, американските власти поставиха в черния списък най-близките от семействата им – съпрузи и деца.
Бившият специален прокурор Янева излежава присъда от седем години затвор за злоупотреба със служебно положение и власт. Присъдата ѝ беше потвърдена от Върховния съд на Северна Македония през юни 2022 г.
По същото дело на девет години затвор беше осъден и Божан Йовановски, известен като Боки 13. Той беше признат за виновен за получаване на възнаграждение за незаконно влияние и пране на пари. Случаят беше една от причините премиерът Зоран Заев да подаде оставка през 2021 г.
Стевчо Якимовски е четвърти мандат кмет на скопската община Карпош. Той е и бивш министър на икономиката и труда и социалната политика. Якимовски е председател на партията Гражданска опция за Македония (GROM) и неин кандидат за президент.
През 2019 г. срещу Якимовски е повдигнато обвинение и за „злоупотреба със служебно положение и власт“ и „незаконно строителство“. Той е обвинен в злоупотреба със служебното си положение в периода от 2011 до 2017 г. в процедури за обществени поръчки, за узаконяване на временни съоръжения и приватизация на строителни терени, собственост на Северна Македония.
Санкциите не трябва да изненадват
Американският посланик в Северна Македония Анджела Агелер обяви санкциите с изявление в социалните мрежи. По думите ѝ поставянето на тези хора в черния списък „не трябва да изненадва никого“.
„Съединените щати ще продължат да назовават длъжностни лица от всяка партия, клон на правителството или общност, замесени в значителна корупция. Хората на Северна Македония заслужават справедливост и отговорност от техните институции, за да спрат вълната от престъпно поведение и да спрат рака на корупцията“, казва Агелер.
Още от списъка
Няколко бивши служители и известни бизнесмени от Северна Македония също попаднаха в черния списък на Съединените щати. Сред последните, които са под санкциите на САЩ от началото на декември 2023 г., е бизнесменът и бивш вицепремиер Кочо Ангушев.
По-рано в списъка бяха включени и бившият шеф на контраразузнаването Сашо Миялков, неговият братовчед и бивш премиер Никола Груевски, бизнесменът Йордан (Орце) Камчев и руският бизнесмен Сегрей Самсоненко и съпругата му, които имат бизнес в страната.