НАТО ще очертае „път на реформи“ за Украйна, за да може тя да се присъедини към Алианса, но няма да приема график за присъединяването ѝ. Това каза съветникът на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан, цитиран от Франс прес.
Съливан каза това пред журналисти във Вилнюс, където днес започва двудневната среща на лидерите на страните от НАТО. Съливан съобщи, че утре американският президент Джо Байдън ще се срещне с украинския президент Володимир Зеленски.
На срещата във Вилнюс НАТО ще изпрати „позитивен сигнал“ във връзка с желанието на Киев да се присъедини към Алианса, каза още Съливан, цитиран от Ройтерс.
Съливан направи изявлението докато страните членки финализират заключително комюнике, в което ще бъде очертан пътят на Украйна за присъединяване към отбранителния съюз.
Съюзниците от НАТО трябва да се споразумеят да премахнат изискването за план за действие за членство, за да може Украйна да стане член на алианса в бъдеще, каза и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг във вторник.
„Украйна измина дълъг път, откакто през 2008 г. взехме решение, че следващата стъпка ще бъде План за действие за членство. Украйна е много по-близо до НАТО, така че мисля, че е дошло времето това да се отрази в решенията на НАТО“, каза Столтенберг. Той добави, че премахването на плана за действие за членство, „ще изпрати много силно и положително послание от НАТО към Украйна.“
Различията между преговарящите относно заключителния текст на комюникето намаляват, съобщи Ройтерс.
Генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг даде ясно да се разбере, че Киев няма да стане член, докато бушува война, и че срещата на върха във Вилнюс няма да отправи официална покана. Същото каза в неделя и президентът на САЩ Джо Байдън, такава е и позицията на България.
Част от страните членки, предимно от Източна Европа искат на срещата Киев да получи пътна карта за присъединяване (план за действие), каквато имаше всяка една държава. Министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба съобщи в понеделник, че НАТО е решила да премахне изискването страната да следва План за действие като част от пътя си към присъединяване.
„След интензивни разговори съюзниците от НАТО постигнаха консенсус за премахването на Плана за действие от пътя на Украйна към членство. Приветствам това дългоочаквано решение, което съкращава пътя ни към НАТО“, написа украинският външен министър в Туитър.