„Политико“: За ЕС сприхавият турски лидер бе мухата в супата. Той обаче получи, каквото искаше

Турският президент Реджеп Ердоган бе „мухата в супата“ на срещата във Варна, но получи каквото искаше от нея – успя да заговори за членство в Европейския съюз и да успокои бизнес елитите, че Анкара няма да загуби икономическото си партньорство с Европа. Така авторитетното издание „Политико“ обобщава срещата ЕС – Турция, на която премиерът Бойко Борисов бе домакин вчера.

[ad id=“225664″]

„Черноморското крайбрежие предлага на политическия елит всичко необходимо за добра среща – екзотична локация, спиращи дъха гледки и (най-важното) бъчви добро вино. Само Реджеп Тайип Ердоган да не беше дошъл. За лидерите на ЕС сприхавият турски лидер бе мухата в супата.“

В наши дни единственото нещо, за което Анкара и Европа са на едно мнение, е, че не са съгласни за много неща, отбелязва Матю Карничинг. Ердоган разби демократичните институции след опита за преврат през 2016 г., сега напада кюрдските сили в Сирия и лидерите на ЕС се боят, че Турция вече е повече проблем, отколкото партньор.

Но и двете страни зависят една от друга. За европейците важното е мигрантското споразумение, което бе основната причина за прекратяване на притока на хора по Балканския маршрут.

[ad id=“263680″]

ЕС обеща 3 млрд. евро на Турция и наскоро пое ангажимент за още 3 млрд., за да гарантира, че Анкара държи на своя територия 3.5 млн. сирийци. На фона на увеличилата се популярност на крайнодесните за традиционните лидери – особено за Ангела Меркел – е жизненоважно да избегнат нова бежанска вълна.

[ad id=“236993″]

А какво получава Ердоган от ЕС? С една дума – оцеляване. Турция е „почти напълно зависима“ от Европа по отношение на икономиката си. Почти половината износ отива в ЕС, а общата търговия е на стойност 130 млрд. евро – пет пъти повече, отколкото със следващия най-голям партньор на Турция – Китай. От ЕС идват и две трети от чуждите инвестиции. Корпоративният сектор разчита на европейски инвеститори за дълга си.

По тези причини Ердоган толкова държеше на срещата, макар че отношенията му с ЕС са толкова лоши, че няма основателна причина за такова събиране и че няма изгледи присъединяването на Турция към блока да напредне.

[ad id=“236999″]

Въпреки това коментарите му дадоха на елитите и финансовите пазари проблясък на надежда, че страната остава отдадена на Запада. „Не залагайте на това“, завършва изданието.